Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Perakende Sektörünün Cirosu Düşen Satışa Rağmen Sarsılmadı

TÜİK, yüksek enflasyonun kendini gösterdiği perakende sektörünün satış hacmi ve ciro verilerini paylaştı. Sektördeki satışlar düşse de ciro yüksek kalmaya devam etti.
Perakende Sektörünün Cirosu Düşen Satışa Rağmen Sarsılmadı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül 2023 dönemine ilişkin perakende satış endekslerini paylaştı. Zam haberlerinin öznesi olan perakende sektörünün satış hacminde yıllık büyüme sürdü ancak aylık düşüş kendini gösterdi. Yılın dokuzuncu ayında sektörün cirosu ise yüzde 80 seviyesinin üzerinde kalmaya devam etti.

TÜİK verilerine göre sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Eylül ayında yıllık bazda yüzde 13,8 artarken, aylık bazda yüzde 0,7 azaldı.

Söz konusu dönemde cari fiyatlarla perakende cirodaki artış yıllık olarak yüzde 85,7 ve aylık olarak yüzde 4,2 seviyelerinde gerçekleşti.

Ağustos ayı verilerinde sabit fiyatlarla perakende satış hacmi yıllık bazda yüzde 17,2 artarken, aylık bazda yüzde 4,7 düşmüştü.

Cari fiyatlarla perakende ciro ise Ağustos’ta yıllık bazda yüzde 87,5, aylık bazda yüzde 4,5 yükselmişti.

GCM Yatırım Banner

Satış Hacminde Otomotiv Yakıtı Satışlarında Düşüş Var

Sabit fiyatlarla perakende satış hacminde Eylül ayındaki yıllık değişimler incelendiğinde; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 13,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 18,6 yükseldi. Otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 1,5 düşüş gösterdi.

Aylık bazdaki değişimler ele alındığında; gıda, içecek ve tütün satışları aynı seviyede kalırken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,2 azaldı. Otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 0,1 yükseldi.

Tüm Kalemlerde Ciro Artışı Yaşandı

Cari fiyatlarla perakende ciro Eylül ayındaki yıllık değişimler değerlendirildiğinde; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 90,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 89,9 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 67,2 yükseldi.

Aylık bazdaki değişimler incelendiğinde; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 5,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 3,5 ve otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 5,1 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.