Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Perakende Ciro Ağustos’ta Yüzde 87,5 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu, Ağustos ayına yönelik perakende satış endeksleri raporunu açıkladı. İşte raporun detayları...
Perakende Ciro Ağustos’ta Yüzde 87,5 Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün birçok önemli veriyi açıkladı. Bunlardan biri de Ağustos ayına ilişkin perakende satış endeksleri raporu oldu. Temmuz ayında yıllık bazda bazda yüzde 93,3 artan perakende ciro, Ağustos’ta yüzde 87,5 arttı.

Rapora göre perakende ciro aylık bazda yüzde 4,5 arttı.

Perakende ciroda yıllık değişimler incelendiğinde söz konusu dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 89,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 98,1, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 58,5 arttı.

Aylık bazdaki değişimler incelendiğinde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 7,0, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,2, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 13,0 arttı.

Perakende Ciro Aylık Yıllık Değişimler
Kaynak: TÜİK

Perakende Satış Hacmi Yıllık Bazda Artarken, Aylık Bazda Azaldı

Bunun yanında perakende satış hacmi yıllık bazda yüzde 17,2 artarken, aylık bazda yüzde 4,7 azaldı.

GCM Yatırım Banner

Rapora göre perakende satış hacminin yıllık değişim oranları incelendiğinde yine söz konusu dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 15,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 24,2 arttı. Aksine otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 1,0 azaldı.

Aylık bazdaki değişimler incelendiğinde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,1 arttı, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5,6, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 9,0 azaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.