Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Perakende Ciroda Temmuz’da Artış Yüzde 90’ı Aştı

TÜİK, Temmuz ayının perakende satış endekslerini paylaştı. Perakende ciroda artış serisi yılın üçüncü çeyreğine girişte sürdü.
Perakende Ciroda Temmuz’da Artış Yüzde 90’ı Aştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz 2023 döneminin perakende satış endeksleri raporunu yayımladı. Rapora göre perakende satış hacminde bir önceki verilerde kayda geçen aylık kırılmanın devamı gelmedi. Perakende satış endeksleri hem aylık hem de yıllık bazda artış gösterdi.

TÜİK verilerine göre Temmuz 2023 döneminde cari fiyatlarda perakende ciro yıllık bazda yüzde 93,3, aylık bazda yüzde 12,0 yükseliş kaydetti.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 31 yükseldi. Haziran ayıyla karşılaştırma yapıldığında ise artış yüzde 2,7 oldu.

Bir önceki raporda sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, Haziran’da yıllık yüzde 28,5 artarken, aylık yüzde 0,1 azalmıştı. Cari fiyatlarda perakende ciro ise yıllık yüzde 73,0, aylık yüzde 4,2 artmıştı.

Perakende Satış Hacmi Aylık Sadece Gıda Dışı Satışlarda Yükseldi

Temmuz ayında sabit fiyatlarla perakende satış hacmi gıda, içecek ve tütün satışlarında yıllık yüzde 19,1, gıda dışı satışlarda (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 41,8 ve otomotiv yakıtı satışlarında yüzde 17,0 arttı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu dönemde sabit fiyatlarla perakende satış hacminde gıda, içecek ve tütün satışları aylık yüzde 2,4 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,0 düşerken gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5,9 yükseldi.

Perakende Ciroda Yıllık En Yüksek Artış Gıda Dışı Satışlarda

Temmuz’da cari fiyatlarla perakende ciroda yıllık değişimler ele alındığında; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 84,4, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 124,3, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 38,1 arttı.

Cari fiyatlarla perakende ciroda aylık değişimler incelendiğinde; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 3,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 13,5 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 23,9 yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.