Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Perakende Ciro Haziran’da Yüzde 73 Arttı

TÜİK, Hazirana ayına yönelik perakende satış endeksleri raporunu açıkladı. İşte TÜİK tarafından açıklanan raporun detayları...
Perakende Ciro Haziran’da Yüzde 73 Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün ciro endeksleri ve dış ticaret endekslerini açıklarken, bir diğer önemli veri olan Haziran ayına yönelik perakende satış endeksleri raporunu da paylaştı.

Buna göre Mayıs ayında yıllık bazda yıllık bazda yüzde 28,4, aylık bazda yüzde 2,1 artış gösteren sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, Haziran’da yıllık bazda yüzde 28,5 artarken, aylık bazda yüzde 0,1 azalma gösterdi.

Söz konusu dönemde cari fiyatlarda perakende ciro yıllık bazda yüzde 73,0, aylık bazda yüzde 4,2 arttı.

Perakende Satış Hacminde En Fazla Artış Posta ve İnternet Üzerinden Satışlarda Oldu

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi sektörlere göre incelendiğinde aylık bazda en fazla artış yüzde 6,7 ile posta veya internet üzerinden satışlarda görüldü.

Yıllık bazda en fazla artış ise yine yüzde 43,4 ile posta veya internet üzerinden satışlarda saptandı.

GCM Yatırım Banner

Sabit fiyatlarla perakende satış hacminde aylık bazda en çok azalış yüzde 1,3 ile gıda dışı (otomotiv yakıtı hariç) ve yine aynı oranla tıbbi ürünler ve kozmetikte saptandı. Yıllık bazda en çok azalış yüzde 2,8’le tıbbi ürünler ve kozmetikte kaydedildi.

Perakende ciro sektörlere göre incelendiğinde aylık bazda yüzde 8,9, yıllık bazda yüzde 120,8 ile  posta ve internet üzerinden satışlarda oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.