Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Perakende Satışlar Mayıs Ayında Artışın Devamını Getirdi

Depremlerin ardından Şubat ayında düşüş gösteren perakende satışlar üst üste üçüncü ayda da toparlanmayı sürdürdü ancak ciro yerinde saydı. Detaylar haberde...
Perakende Satışlar Mayıs Ayında Artışın Devamını Getirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs 2023 dönemine ilişkin perakende satış endekslerini paylaştı. Zamlı haberlere konu olan perakende sektörünün satış hacminde büyüme sürdü.  Yılın beşinci ayında sektörün cirosu ise yüzde 80 seviyesinde yerinde saydı.

TÜİK verilerine göre sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 28,4, aylık bazda yüzde 2,1 yükseldi.

Söz konusu dönemde cari fiyatlarla perakende cirodaki artış yıllık olarak yüzde 80,7 ve aylık olarak yüzde 4,6 seviyelerinde kayda geçti.

Nisan ayı verilerinde sabit fiyatlarla perakende satış hacmi yıllık bazda yüzde 27,5, aylık bazda yüzde 0,9 artmıştı.

Cari fiyatlarla perakende ciro ise Nisan’da yıllık bazda yüzde 82,3, aylık bazda yüzde 3,4 yükselmişti.

Satış Hacminde Yıllık En Büyük Artış Gıda Dışı Satışlarda

Sabit fiyatlarla perakende satış hacminde yıllık artışların alt detayları incelendiğinde; gıda, içecek ve tütün satışları yıllık yüzde 22,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 36,9 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 10,9 arttı.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacminde aylık artışların alt detayları ele alındığında; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,5, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,0, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 2,2 yükseldi.

Ciroda Otomotiv Yakıtı Satışları Aylık Düşüş Gösterdi

Cari fiyatlarla perakende cirodaki yıllık artışta alt gruplar ele alındığında; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 87,5, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 109,7, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 5,1 arttı.

Cari fiyatlarla perakende cirodaki aylık artışta alt detaylar incelendiğinde; gıda, içecek ile tütün satışları yüzde 5,5 ve gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5,5 artarken; otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,9 azaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu