Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Perakende Ciro Nisan’da Yüzde 82,3 Arttı

TÜİK Nisan ayına ilişkin perakende satış endekslerini açıkladı. Rapora göre perakende ciro yıllık bazda yüzde 82,3'lük artış gösterdi. Detaylar haberde...
Perakende Ciro Nisan’da Yüzde 82,3 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün ciro endeksleri ve dış ticaret endekslerini açıklarken, bir diğer önemli veri perakende satış endeksleri oldu. TÜİK, Nisan ayına ilişkin perakende satış endeksi verilerini paylaştı.

Buna göre Mart ayında yıllık bazda yüzde 28,6 aylık bazda yüzde 7,3 artan sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, Nisan’da yıllık bazda yüzde 27,5, aylık bazda yüzde 0,9 artış gösterdi.

Mart ayında yıllık bazda yüzde 88,9, aylık bazda ise yüzde 8,6 artış gösteren cari fiyatlarla perakende ciro ise Nisan’da yıllık bazda yüzde 82,3 , aylık bazda yüzde 3,4 arttı.

Perakende satış hacminin alt detayları incelendiğinde söz konusu dönemde yıllık bazda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 21,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 34,9, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 12,5 arttı.

Bunun yanında alt detaylar aylık bazda incelendiğinde  gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,4, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,9 arttı, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 1,5 azaldı.

Perakende cironun alt kalemleri incelendiğinde ise gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5,1 arttı, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 2,3 azaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu