Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Perakende Satışlar Mart’ta Artışa Geçti

Şubat ayında deprem etkisiyle azalan perakende satışlar, Mart ayında yükselişe geçti. Detaylar haberde...
Perakende Satışlar Mart’ta Artışa Geçti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün ciro endeksleri ve dış ticaret endekslerini açıklarken, bir diğer önemli veri perakende satış endeksleri oldu. TÜİK Mart ayına ilişkin perakende satış endeksi verilerini paylaştı.

Buna göre Şubat ayında yıllık bazda yüzde 21,5 artan ve aylık bazda yüzde 6,5 oranında düşen endeks, Mart ayında yıllık bazda yüzde 28, aylık bazda yüzde 7,3 arttı.

Şubat ayında deprem etkisiyle düşüş saptanan perakende satışlarda Mart’ta yükseliş görüldü.

Perakende Satış Aylık-Yıllık Değişim Oranı Mart
Kaynak: TÜİK

Perakende satış hacminin alt detayları incelendiğinde söz konusu dönemde yıllık bazda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 17,0, gıda dışı satışlar yüzde 38,0, otomotiv yakıtı satışları yüzde 17,8 arttı.

Bunun yanında alt detaylar aylık bazda incelendiğinde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,2 azalırken, gıda dışı satışlar yüzde 12,1, otomotiv yakıt satışlar ise yüzde 3,8 arttı.

GCM Yatırım Banner

Yine Mart ayında perakende ciro yıllık bazda yüzde 88,9, aylık bazda ise yüzde 8,6 artış gösterdi.

Böylece Şubat ayında yıllık bazda yüzde 93.8’lik artış ile kayda geçen perakende ciro, Mart’ta 88,9’a geriledi.

Perakende cironun alt kalemleri incelendiğinde yıllık bazda en fazla artış yüzde 140,6 ile posta veya internet üzerinde geçekleşen satışlarda görüldü. Bunun yanında aylık bazda en fazla artış ise yine yüzde 30,2’lik yükseliş ile posta veya internet üzerinden satışlarda saptandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın