Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Perakende Satışlar Şubat’ta Deprem Etkisiyle Azaldı

TÜİK, yılın ikinci ayına ait perakende satış rakamlarını açıkladı. Gıda, içecek ve otomotiv yakıtlarında satışlar nasıl değişti?
Perakende Satışlar Şubat’ta Deprem Etkisiyle Azaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu sabah ciro ve dış ticaret endeksleri ile perakende satış verilerini yayımladı. Açıklanan verilere göre perakende satışlar Şubat 2023 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21,5 oranında artarken, bir önceki aya göre yüzde 6,5 oranında düşüş gösterdi.

Perakende satışlar Ocak’ta aylık yüzde 5,4, yıllık yüzde 33,9 oranında artarak, 2023 yılına hızlı bir giriş yapmıştı.

Perakende satış endekslerinin hesaplanmasında Katma Değer Vergisi (KDV) beyannamelerinden elde edilen verilerin kullanıldı. 6 Şubat depremlerinden etkilenen mücbir sebeplerin ilan edildiği ve beyannamelerin ertelendiği söylendi.

Açıklamada, “Bu nedenle, 2023 Şubat ayına ilişkin hesaplamalarda eksik gözlemler için e-fatura, e-arşiv fatura verileri gibi alternatif veri kaynakları ve istatistiksel yöntemler kullanılarak tahmin yapılmıştır. Bu yöntemlerle tahmin edilen büyüklüğün toplam içindeki payı yüzde 3,76’dır.” bilgisine yer verildi.

Gıda Dışı Satışlarda Yıllık Yüzde 24,5 Artış Oldu

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TÜİK

Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 24,3, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 24,5, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 7,8 oranında artış gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Ocak ayı ile kıyaslandığında gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,3, gıda dışı satışlar yüzde 8,7, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 8,8 oranında düşüş gösterdi

Yıllık bazda bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 45,8, elektrikli eşya ve mobilya yüzde 31,2, tekstil giyim ayakkabı yüzde 10,7, posta veya internet üzerinden yapılan satışlar yüzde 22,5 oranında arttı. Tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 4,7’lik düşüş gösterdi.

Aylık bazda tüm kalemlerde zayıflama olurken bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları yüzde 9,1, elektrikli eşya ve mobilya yüzde 11,1, tekstil giyim ayakkabı yüzde 4,5, tıbbi ürünler ve kozmetik yüzde 10,8, posta veya internet üzeri satışlar yüzde 11,1 oranında azaldı.

Perakende ciro Şubat’ta 2022’nin aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 93,4 artarken bir önceki aya kıyasla yüzde 5,5 azaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.