Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Ekonomik krizler, arz-talep durumu, jeopolitik gerilimler… Petrol piyasasının izlediği benzeri faktörler, fiyatları etkileyen ana unsurlardır.
Petrol Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?
Son Güncelleme: 
Yorum

Temel enerji kaynakları arasında yer alan petrol, bugün finans piyasalarında yatırımcıların vazgeçemediği enstrümanlar arasında yerini almıştır. Altın gibi değerlidir. Bu nedenle yatırımcılar arasında siyah altın, siyah inci gibi tabirlerle anılır. Latince taş (petra) ve yağ (oleum) kelimelerinin birleşiminden oluşur. Birçok farklı faaliyet alanında hammadde olarak kullanılır. Enerji tüketimi açısından birinci sırada yer alan petrol, doğalgaz ve kömürden oluşan fosil yakıttır. Dünyanın dört bir yanında kullanılır ve alternatifi henüz bulunamamıştır. Bu da siyah incinin değerini artıran en büyük etmenlerden biridir.

Birçok çeşide sahip olan petrol, kendi içinde ayrışması için sınıflandırılmaktadır. (Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın.) Bu kapsamda piyasalarda brent ve ham petrol olmak üzere farklı iki tür işlem görmektedir. Kendine has özellikler taşıyan hammadde, yatırım dışındaki alanlarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Yazımızda daha çok yatırıma konu olan petrol fiyatlarını etkileyen faktörleri ele alacağım. Alternatifinin olmayışı ve çoğu alanda kıt kaynak olarak görülmesiyle petrol, ekonomi açısından oldukça önemli bir maddedir. Bu nedenle de petrol üretimi konusunda başta olan ülkeler, çoğu ülkenin ekonomisini etkilemektedir. Hem ekonominin durumu hem de yatırımcının petrol fiyatlarındaki değişimleri öngörmesi açısından siyah incinin değerini etkileyen unsurlar nelerdir, gelin hep birlikte inceleyelim.

Petrol Fiyatlarına Arz ve Talebin Etkisi

Petrol Fiyatlarına Arz ve Talebin EtkisiYatırım araçlarının değerlerindeki genel değişime neden olan faktörlerin başında elbette ki arz ve talep unsurları yer alıyor. Çünkü arz ve talebe göre piyasa denge fiyatını belirliyor. Bu yüzden öncelikli olarak bu unsurlar hakkında bilgiler edinmelisiniz. Petrolün çıkarılmasındaki zorluktan tutun da ulaşım, taşıma maliyetlerine bakarak; belli bir fiyat belirlenmektedir. Tabii ki bu fiyat talep artışına, arzın talebe nazaran yetersiz kalmasına bağlı olarak değişiyor. Aynı zamanda rezervlerin miktarı, petrolün kıt kaynak olması da değerinin belirlenmesi ve etkilenmesi konusunda son derece önemlidir.

Altın gibi değerli görülen petrolün değeri, genellikle kıymetli madenle aynı yönde değişir. Bu kapsamda petrol arzının esnekliğinin düşük olduğunu bilmelisiniz. Bu veriler hakkında bilgi almak için OPEC açıklamalarını takip etmelisiniz. Petrol üretimi konusunda baş sırada olan ülkelerin ekonomilerinde meydana gelen olayları incelemelisiniz. Bilhassa Ortadoğu ülkelerinde yaşanacak değişimler önemlidir. Kullanılan teknolojiden tutun jeopolitik risklere birçok etmenlere bağlı olarak petrol üretim miktarında düşüşler ve yükselişler meydana gelir.

Petrol Fiyatlarına OPEC Etkisi

Petrol Fiyatlarına OPEC EtkisiPetrol İhraç Eden Ülkeler Birliği olarak bilinen ve kısaca OPEC ile anılan topluluk, dünyadaki siyah inci rezervlerinin büyük bir kısmını ellerinde barındırırl. Bu topluluk, petrol üretimi yapan 12 ülkeden oluşur. Petrol fiyatlarını dengelemek amacıyla kurulan OPEC, dengeleyici politika sistemi uygulamaktadır. Bu nedenle OPEC’in aldığı her karar önemlidir. Petrol fiyatlarının seyrini olumlu veya olumsuz doğrudan değiştiren etkiye sahiptir.

Küresel Piyasalar

Küresel PiyasalarUluslararası piyasalarda yaşanan değişmeler de petrol fiyatlarını etkilemektedir. Biliyorsunuz ki çoğu yatırım aracının değeri birbirine bağlı olarak değişir. Bu anlamda özellikle altın fiyatlarını takip etmenizi öneririm. Çünkü altın ile petrol fiyatları arasında eş yönlü bir ilişki vardır. Elbette ki bazı zamanlarda istisnai durumlarla karşılaşılabilmektedir. Bu nedenle piyasalarda yaşanan arz – talep dengesini bozan unsurlar dışındaki olayları takip etmeniz önemlidir.

Jeopolitik Riskler

Jeopolitik RisklerBorsa ve forex yatırımcıları için para kazanma konusunda oldukça karlı enstrüman olan petrol, biliyorsunuz ki dünyanın dört bir yanındaki ülkeler tarafından üretilir. Coğrafi dağılıma bakıldığında, dengesiz bir düzene sahip olduğunu görebilirsiniz. Belirli bölgelerde yoğunlaşan petrol, ülkelerin ekonomilerine avantaj sağladığı gibi dezavantajda teşkil etmektedir. Çünkü petrol değerlidir ve bu yüzden jeopolitik risk teşkil eder. Savaşların yaşanmasına neden olur. Aynı zamanda siyasi belirsizliklere de sebep olabilmektedir. Bu gibi etkiler nedeniyle petrol fiyat seviyelerinde düşüşler ve yükselişler meydana gelir. Bu gibi olayların takibini yaparak, arzı sınırlandıran etkileri takip etmelisiniz. Böylece fiyat seviyelerinde olumlu mu, yoksa olumsuz mu artış yaşanacağına ilişkin sinyaller alabilirsiniz.

Petrol Fiyatlarına Doların Etkisi

Petrol Fiyatlarına Doların EtkisiPetrol ile altın fiyatlarının eş doğrultuda olduğundan yukarıda bahsetmiştim. Çoğu emtia, dolar üzerinden işlem gördüğü gibi petrol ve altında aynı şekilde alınıp satılır. Bu yüzden dolar fiyat seviyelerinde yaşanan en küçük değişiklik hem altın hem de petrol fiyatlarını değiştirir. Genellikle bu değişimler zıt yönlü olur. Doların değeri yükselirken, petrolün fiyat seviyelerinde geri çekilmeler meydana gelir. Aksi durumda tam tersi etkiler ile karşılaşılır. Bu nedenle dolar fiyatlarını etkileyen sebepleri bilmelisiniz ve takip etmelisiniz. Böylece trend eğilimin yönü aşağı mı, yoksa yukarı mı eğilimde olacağına karar verebilir hale gelebilirsiniz.

Ekonomik Krizler ve Mali İstikrarsızlıklar

Ekonomik Krizler ve Mali İstikrarsızlıklarPetrol ülkelerinin ekonomilerinde yaşanacak olan krizler, para politikalarının yanlış uygulanması gibi pek çok etken finansal enstrümanın değerini etkiler. Bu yüzden muhakkak ki bu ülkelerde yaşanan her türlü olayı takip etmelisiniz. Bilhassa OPEC kararlarının önemli olduğunu bilmelisiniz. Bu kararları takip ederek, gündeme ilişkin veriler ile yorumlamalısınız. Sonucunda petrol fiyatlarında yaşanacak olan değişmeleri tahmin etmenizi sağlayacak yardımcı analiz tekniklerinden faydalanmalısınız. Bunun için birçok teknik geliştirilmiştir. Fiyat grafiklerinden tutun da özel göstergelere kadar yararlanabileceğiniz teknikler vardır. Bunları aracı kurumların eğitimleri sayesinde öğrenebilirsiniz. Böylece birikimlerinizi nasıl değerlendirmeniz gerektiği hakkında kendinize doğru bir yol çizebilirsiniz.

Sonuç olarak, petrol fiyatlarında yaşanan değişimlerin sebeplerini bir bir ele aldım. Bunlar dışında dış faktör niteliğinde olan unsurlarda vardır. Özellikle açıklanan mikro ve makroekonomik faktörler, siyah incinin değerinin dolaylı olarak değişmesine neden olur. Bu yüzden ekonomi ve finans içerikli haberleri takip etmelisiniz. Meydana gelen olayların yatırım araçlarının fiyat hareketlerine ne gibi bir etki yaratacağını yorumlamalısınız. Bunları yorumlamak için belli bir tecrübeye sahip olmanız gerekir. Bu tecrübeyi zaman içinde kazanabilirsiniz. Bu kapsamda özellikle analizlerin raporlarını incelemenizi tavsiye ederim. Böylece yaşanan gelişmeleri kolaylıkla yorumlayabilirsiniz. Aşağı veya yukarı yönlü fiyat eğilimine göre işlemlerinizi başarıyla gerçekleştirerek, kazanç sağlayabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu