Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Oto Yıkama Dükkanı Açarak Para Kazanmak

Oto yıkama dükkanı açmak, özellikle genç girişimci adaylarının merak ettiği konulardan. Bu yazıda işin nasıl yapılabileceği ve kazancı gibi hususlar ele alınıyor;
Oto Yıkama Dükkanı Açarak Para Kazanmak
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Günümüzde herkes bir şekilde geçim mücadelesi veriyor. Kimileri asgari ücretle koca bir haneye bakmaya çalışırken, kimileri de iyi denebilecek kazançlarıyla standartların üzerinde bir yaşam sürdürüyor. Bazıları el işinden ekmek yemeye çalışırken, bazıları da kendi işinin patronu olma yolunda çalışmalar yapıyor. Ama şu ya da bu şekilde bile olsa hemen herkesin para kazanmak için uğraştığını görüyoruz. Öte yandan, herkes para kazanıyor; ama kim işinden mutlu derseniz, işte orada durmak lazım derim. Nitekim hem özel sektörde hem de kamu sektöründeki çalışma şartları, çalışanlarını mutlu edecek seviyelerde değil. İşte bu nedenle; çoğu kişi için sabah işe gitmeyi bir mecburiyet, hatta belki de bir eziyet olarak görüyor.

Peki, ama insan kendisini mutsuz eden bir işi yaparak ne kadar kazanç elde edebilir? Ya da hayatınız boyunca sevmediğiniz bir işi yapma düşüncesi sizi ne kadar mutsuz edebilir, biliyor musunuz? Çünkü bir insan ancak işini severek yaptığı zaman başarılı olabilir. Eee başarı da doğal olarak hem maddi hem de manevi anlamda kazanmanızı sağlayacağı için, işin özünde mutlu olacağınız para kazanma yöntemlerini kullanmak olmalıdır. Mesela, sadece başkalarının boyunduruğu altında çalışmak istemiyor olabilirsiniz. Ya da hayaliniz avukatlık yapmak değil de restoran işletmeciliği yapmak olabilir. Mesela bugün, kendi işinin patronu olmak isteyen ve bunun için düşük sermayeli yatırım alanlarına bakan kişiler için sunabileceğim bir para kazanma yöntemi üzerinde duracağız. Nedir bu, hemen bakalım!

Biliyorsunuz, çağımızın ihtiyaçlarının ortaya çıkardığı yatırım alanlarından bir tanesi de oto yıkama dükkanları. Çünkü artık her evde en az bir tane araç var ve bu arabaların bakımı, yıkaması için birilerine ihtiyaç duyuluyor. Zamanla yarıştığımız şu günlerde, saatlerce araba temizliği yapmak çoğu insanın yapmak istemediği işlerden bir tanesi. Ayrıca araba temizlemek, öyle dışarıdan göründüğü kadar kolay bir iş de değil. “Hadi canım sen de altı üstü bir su, bir köpük, iki cila” diye düşünüyorsanız, oto yıkamacıların emeğine büyük haksızlık ediyorsunuz demektir. Zaten oto yıkamak sizin düşündüğünüz gibi su, köpük, ciladan ibaret olsaydı; etrafta bu kadar çok oto yıkama dükkanının da olmaması gerekirdi. Neticede, bu işi yapmak istiyorsanız; önceliğiniz oto yıkama dükkanı açmak hakkındaki detayları öğrenmek olmalı. Tabii biz bu konuda size yardımcı oluyor ve işin incelikleri nelermiş sizlerle de paylaşıyoruz.

Oto Yıkama Dükkanı Açarak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Oto Yıkama Dükkanı Açarak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?Evet, yıllardır kendi işinizin patronu olmayı istiyor; ama buna bir türlü cesaret edemiyorsanız, belki bu yazıdan sonra zincirlerinizi kırar ve bir işletmeci olmak için adım atarsınız. Neden mi böyle diyorum? Çünkü oto yıkama işi hem maliyeti hem de müşteri potansiyeli bakımından en az riskle açılabilecek işlerden bir tanesi. Sonuçta bir oto yıkama işine on binlerce lira yatırmıyorsunuz. Ayrıca bir oto yıkamacıyı batırma ihtimaliniz çok ama çok düşük. Bu işten en kötü kendi yağınızda kavrulacak kadar kazanç elde edersiniz. Tabii işinizi planlı bir şekilde yürütür ve birazdan söyleyeceğim noktalara dikkat ederseniz. Ayrıca bulunduğunuz şehirde markalaşabilir, birden fazla oto yıkama dükkanı da açabilirsiniz. Öte yandan, bu para kazanma yönteminde bayilik seçeneğini kullanarak bu alanda isim yapmış firmaların franchisingini yapabilirsiniz. Hangi yöntemi izleyeceğiniz tamamen size bağlı. Ama her oto yıkamacının dikkat etmesi gereken belli başlı faktörler vardır. Gelin bunları aşağıda inceleyelim.

Evet, son zamanların popüler iş kollarından bir tanesi oto yıkamacılık yapmak. Düşük sermaye gerektirmesi ve bu alanda sürekli iş olması, insanların oto yıkama dükkanı açmaya teşvik ediyor. Sonuçta artık her evde en az bir tane araba var ve insanlar hiç olmazsa ayda bir kere oto yıkamacıların yolunu tutuyor. Tabii araba temizliği konusunda çok titiz olanların haftada birkaç kez oto yıkama dükkanlarını ziyaret ettiğini, yani bir nevi bu mekanların müdavimi olduğunu söylemekte de fayda var. Çünkü amatörce yapılan bir araba temizliği ile oto yıkamacıların yaptığı araba temizliği arasında dağlar kadar fark var. Ayrıca araba temizlemek yorucu bir iş olduğu için, bu işin altından kalkmak öyle her yiğidin harcı da değil. Özellikle de bayanlar için oto yıkamacılar bir kurtarıcı oluyor. Siz hiç benzinlikte araba yıkayan bir bayan gördünüz mü? Sonuçta oto yıkamacılar her zaman iş yapacak ve her daim ihtiyaç duyulacak iş alanlarından bir tanesi olacaktır. Peki, oto yıkamacı açarken hangi noktalar üzerinde daha dikkatli davranmalısınız?

Tavsiye Ederiz:
Hem Genç Hem de İtibar Sahibi Bir Girişimci Olmanın 7 Yolu

Öncelikle oto yıkama açacağınız mekanın seçiminde dikkatli olmalısınız. Yani insanlar genellikle oto yıkama tercihlerinde yol üzeri olan dükkanları tercih ederler. Mesela; alışveriş merkezlerine, iş yerlerine, konut sitelerine ve arabaların işlek olarak kullandığı yollar üzerine oto yıkama dükkanı açmanız; sizi rakiplerinizden bir adım öteye taşıyacaktır. Oto yıkama dükkanınızın girişinden önce yol tabelaları ve reklamlar kullanarak da daha çok insanın sizi tercih etmesini sağlayabilirsiniz. Bu yüzden reklamınızı iyi ve etkili bir biçimde yaptığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca dükkanınızda bulunacak köpük tankı, temizlik bezleri, parlatıcılar, cilalar, basınçlı makineler gibi malzemelerin kaliteli ve güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz. Çalıştıracağınız personel hususunda da daha önce oto yıkamacıda çalışmış, güler yüzlü ve eli çabuk kişilere öncelik vermeniz; dikkat etmeniz gereken hususlardan bir diğeridir. Eğer ki tecrübesiz eleman çalıştıracaksanız, elemanlarınızın eğitimi ile kişisel olarak ilgilenmeli, acemi çalışanların size pahalıya patlayacak hatalar yapmasına mahal vermemelisiniz. Nitekim cila uygulaması, cam filmi, oto pasta gibi işlemler sadece işinin ehli olan çalışanlar tarafından yapılmalıdır.

Oto yıkama dükkanından kazanç elde etmek istiyorsanız, aklınızda bulunması gereken bir diğer şey de işinizin başında durmanız. Ya da yerinize bırakabileceğiniz güvenilir bir çalışana sahip olmanız. Çünkü birçok oto yıkamacı olduğu için insanlar kendilerini iyi hissettikleri işletmeleri tercih edeceklerdir. Bunun için de güler yüzlü ve kaliteli hizmet öncelikli koşuldur. Mesela müşterileriniz geldiği zaman onları ya bizzat kendiniz karşılamalı ya da bu iş belirleyeceğiniz bir çalışan tarafından yapılmalıdır. İlaveten; oto yıkama işlemi biraz zaman aldığından insanların dinlenmeleri için uygun bir alan yaratmalısınız. Dükkanınızın bir bölümünü küçük bir lobiye çevirerek; müşterilerinize ikramlarda bulunup, onların sıkılmasına engel olabilirsiniz. Bu durum özellikle de bayan müşteriler için önemlidir. Çünkü arabasını yıkatmaya gelen bir bayanın, kendini rahatsız hissedeceği bir yere tekrar gelmesini bekleyemezsiniz. Tabii oto yıkamanız bir alışveriş merkezi ya da etrafta zaman geçirebilecek bir bölgenin içindeyse, o zaman çok şanslısınız demektir. Çünkü çoğu müşteri aracını size teslim ederek; bekleme süresini alışveriş merkezinde, kafeteryada, restoranda… keyifle dolduracaktır.

Personellerinin titiz bir çalışma sergilemesi de kazancınızı otomatik olarak arttıracak faktörlerden bir tanesidir. Örneğin arabaların görünmeyen yerleri bile pis bırakılmamalı, müşteri arabasına baktığında yapılan temizlikten memnun kalarak bir dahaki ihtiyacında yine buraya gelmek istemelidir. Çoğu oto yıkamacının yaptığı hatalardan biri de dükkana giren arabaların listesinin düzgün biçimde tutulmamasıdır. Ama siz bu hataya düşmeyeceksiniz, çünkü şu an ne yapmamanız gerektiğini öğreniyorsunuz. Mesela, müşterilerinizin araçlarını temizledikten sonra araç bilgilerinin eksiksiz bir biçimde yazıldığı teslimat kartı hazırlayabilir; bu şekilde ne kadar iş yaptığınızı çok daha iyi kontrol edebilirsiniz. Siz iş yerinde olmadığınız zamanlarda da güvendiğiniz bir elemanı bu iş için görevlendirerek; siz yokken ne kadar iş ne kadar sürede yapılmış, hepsini tek tek öğrenebilirsiniz. Çünkü başarılı bir işletmecinin işinin takibini iyi yapması, dükkanında olan biten her şeyden haberdar olması gerekir. Bu dediğime de kulak asarsanız, oto yıkama işinden sizi memnun edecek miktarlarda para kazanmanız mümkündür.

Kimler Oto Yıkama Dükkanı Açarak Para Kazanabilir?

Kimler Oto Yıkama Dükkanı Açarak Para Kazanabilir?Yukarıda da bahsettiğim gibi halihazırdaki işinden memnun olmayan, kendi işinin patronu olmak isteyen veya yeni bir yatırım arayışı içinde olan herkes, oto yıkama dükkanı açarak para kazanabilir. Tabii herkes derken, ülkemizdeki oto yıkama işletmecilerinin neredeyse hepsinin erkek olduğunu tahmin edebilirsiniz. Sonuçta konu arabalar olunca, işin içinde ağırlıklı olarak erkeklerin olması olağan bir durumdur. Ama tabii bu bir oto yıkama dükkanının kadınlar tarafından işletilmesine engel değil. Hatta büyük şehirlerde sadece kadınların çalıştığı ve yine bir kadın tarafından işletilen oto yıkama dükkanlarının olduğunu biliyoruz. Sonuçta bu düşük sermayeli iş, oto yıkama dükkanı açabileceğini düşünen herkes tarafından yapılabilir.

Oto Yıkama Dükkanı Açarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Oto Yıkama Dükkanı Açarak Ne Kadar Para Kazanılır?Oto yıkama işinden ne kadar para kazanacağınız da işinizi kurarken hangi yöntemleri izlediğinize bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Mesela mekan seçiminizi ne kadar iyi yaptığınız, müşterilerinize verdiğiniz hizmet, piyasadaki oto yıkamacılardan farklı olarak ne gibi ayrıcalıklar tanıyorsunuz gibi sorulara vereceğiniz cevaplar; otomatik olarak kazancınızı da etkileyecektir. Ama bu düşük sermayeli işin ülkemiz standartlarına göre geçiminizi sağlamaya rahatlıkla yeteceğini söyleyebilirim. Çünkü oto yıkamacılara duyulan ihtiyaç, etraftaki araba sayısı arttıkça doğru orantılı olarak artmaktadır.

Yani en kötü ihtimalle bu işten kendinizi geçindirecek miktarda kazanç elde edersiniz. Ama yukarıda bahsettiğim kriterler ışığında hareket ederseniz, bu işten hiç ummadığınız kadar çok para kazanabilirsiniz. Zaten bir tane oto yıkama dükkanıyla başlayarak firmasını bir zincir haline dönüştüren çok sayıda işletmeye bakarsanız, dediğimde ne kadar haklı olduğumu anlarsınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.