Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ohanyan’dan Ermenistan İtirafı: Türkiye Ne İstedi de Vermedik

Ermenistan’ın eski Savunma Bakanı, Türkiye ile normalleşme sürecine giren Paşinyan'ın Ankara’nın istediği tüm şartları yerine getirdiğini ileri sürdü.
Ohanyan’dan Ermenistan İtirafı: Türkiye Ne İstedi de Vermedik
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ermenistan’ın eski Savunma Bakanı olan ve şu an aktif siyaset yürüten muhalefet lideri Seyran Ohanyan, dış politikada normalleşme adımları atan Türkiye’ye Ermenistan’ın yeşil ışık yakmasına karşı çıktı. Türkiye ve Azerbaycan ile kurduğu ilişkiden dolayı Paşinyan yönetimini eleştirdi.

“Ermenistan’ın Gerçek Gündemi” başlıklı toplantıda konuşan Ohanyan, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ı Türkiye ve Azerbaycan’ın çıkarlarına hizmet etmekle suçladı.

Ermenistan Başbakanı’nın yürüttüğü dış politikada tüm talepleri kabul ettiğini söyleyerek, Ermenistan’ın değil, Türkiye’nin çıkarlarına hizmet ettiği eleştirisinde bulundu.

Ohanyan, “Ermeni ordusunu yeniden inşa etmek ve diplomasi alanında adımlar atmak için değerli zaman kaçırıldığı için bölgenin küçüldüğünü görüyoruz” dedi.

“Dağlık Karabağ Ermeni Kalmalı”

İki yıl önce Azerbaycan ve Ermenistan arasında sıcak savaşın başladığı Dağlık Karabağ’da komutan olarak görev yapan Ohanyan, ateşkes ilan edilen savaşla ilgili de eleştirilerini sürdürdü.

GCM Yatırım Banner

Ohanyan, “Hiç kimse zayıf bir Ermenistan’ı hesaba katmadığı için Bakü’nün pozisyonu güçlendi” dedi.

Son günlerde tekrar gündeme gelen Dağlık Karabağ ihtilafının ikili formatta çözülemeyeceğini savunarak, bölgenin Azerbaycan’ın bir parçası olmaması ve Ermeni kalması gerektiğini ifade etti. Ohanyan’ın ifadesi şöyle:

“‘Kırmızı çizgiler’ bizim için değişmez. Artsakh (Dağlık Karabağ) kendi kaderini tayin etmeli. Yerleşim bölgesi durumu kabul edilemez. Artsakh’ın güvenliğinin garantörü olan Ermenistan ile bağlantısı olmalıdır.”

Türkiye ile Adım Adım Normalleşme Süreci

Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerde normalleşme süreci, geçen yılın Aralık ayında başlamış, özel temsilciler atanmıştı. Bu yıl ise Temmuz ayında art arda yakın temaslar kurulmuştu.

İlk adım olarak, Avusturya’nın başkenti Viyana’da bir araya gelen Türkiye ve Ermenistan Normalleşme Süreci Özel Temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan’ın temasları sonucunda her iki ülkeyi ziyaret eden üçüncü ülke vatandaşları için Ermenistan ve Türkiye kara sınırı geçişe açılmıştı.

Sonraki günlerde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, güven artırıcı atımların atılmaya başlandığı mesajını duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Paşinyan ve Rusya Lideri Vladimir Putin’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme sürecine verilen önem vurgulanmıştı.

En son geçen hafta Paşinyan, Rusya’nın Vladivostok kentinde düzenlenen Doğu Ekonomi Forumu’nda Ankara’ya mesaj göndermiş, Türkiye ile ilişkilerini normalleştirme arzusunda olduklarını söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.