Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Paşinyan: Azerbaycan Ateşkesi İhlal Etti!

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Dağlık Karabağ geriliminde Azerbaycan’ı sorumlu tuttu. Bakü'nün ateşkes anlaşmasını raydan çıkarmaya çalıştığını ileri sürdü.
Paşinyan: Azerbaycan Ateşkesi İhlal Etti!
HABER GİRİŞ

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ ihtilafı tekrar gündeme geldi. 2 yıl önce ateşkes ilan edilen bölgede gerilim su yüzüne çıktı.

Ateşkes ihlalleriyle ilgili anlaşmazlık sürüyor. Son haberlere göre askeri gerilim tırmanırken, her iki taraftan da askerlerin öldüğü bildirildi.

ABD, bugün yaptığı çağrıda, endişe duyulduğunu söyleyerek tansiyonun düşürülmesini istedi. ABD Dışişleri Bakanlığından gelen açıklama; “Tansiyonu düşürmek adına acil adımlar atılmalı” oldu.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, bugün hükümet toplantısında konu ile ilgili açıklama yaptı. Azerbaycan’ın ateşkes anlaşmasını raydan çıkarmaya çalıştığını ileri sürdü.

9 Kasım 2020 tarihinde imzalanan ateşkesi zafer olarak gören Azerbaycan’ın aynı zamanda ihlalde bulunduğunu ve hükümleri uygulamaktan kaçındığını savundu.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca Ermenistan Başbakanı konuşmasında, Ermenistan’ın barış gündemini terk etmeyeceği mesajını verdi.

Ülkesinin yükümlülüklerini yerine getirmeye hazır olduğunu söyleyen Paşinyan, “Böyle bir fırsatı kullanmayan Azerbaycan’dır. Bugün bile Ermenistan sınırını aşıp Nahçıvan’a gidebileceğinizi söylüyoruz” dedi.

Karşılıklı Ateşkes İhlalinde Bulundular

Azerbaycan ve Ermenistan, dün Dağlık Karabağ’da imzalanan ateşkes anlaşmasının ihlal edildiğini duyurdu.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, ateşkes gereği 2 bin barış gücü askerinin bulunduğu bölgede Ermenistan tarafından mevzilerine ateş edildiğini açıkladı.

Ermenistan Savunma Bakanlığı da Azerbaycan için benzer suçlamada bulundu.

Azerbaycan tarafından yapılan açıklamada, Ermenistan’ın, ateşkes anlaşmasını kabaca ihlal ettiği, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için gösterilen çabaların zarar gördüğü söylendi.

Ermenistan cephesinde ise Azerbaycan’ın ateşkesi ihlal ettiği, istikrar sağlamak için Rus barış güçleri ile birlikte tedbir alındığı aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.