Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Paşinyan Türkiye ile İlişkileri Düzeltmek İstiyor

Türkiye ile ilişkilerinde normalleşme sürecine girmek isteyen son ülke Ermenistan oldu. Paşinyan, Putin vasıtasıyla Türkiye’ye mesaj gönderdi.
Paşinyan Türkiye ile İlişkileri Düzeltmek İstiyor
HABER GİRİŞ

Dış politikada normalleşme adımları atan Türkiye’ye İsrail’den sonra Ermenistan da yeşil ışık yaktı. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rusya’nın Vladivostok kentinde düzenlenen Doğu Ekonomi Forumu’nda Ankara’ya mesaj gönderdi. Türkiye ile ilişkilerini normalleştirme arzusunda olduklarını paylaştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katıldığı forumda konuşan Paşinyan, “Rusya’nın yardımıyla Türkiye ile ilişkileri düzeltmeyi umuyoruz” dedi. Ayrıca Türkiye ile müzakerelere başlandığı bilgisini paylaştı.

Ermenistan Başbakanı, Azerbaycan ile ihtilaf meselesi olan Dağlık Karabağ meselesine de değindi. Azerbaycan ile görüşmelerin devam ettiğini söyleyerek, “Bu konuda Ermenistan’ın stratejik müttefiki ve Azerbaycan’ın yakın ortağı konumundaki Rusya’nın desteğine güveniyoruz” dedi.

Adım Adım Normalleşme Süreci

İki ülke arasında ilişkilerde normalleşme süreci, geçen yılın Aralık ayında başlamış, özel temsilciler atanmıştı. Temmuz ayında art arda yakın temaslar kurulmuştu.

İlk adım olarak, Türkiye ve Ermenistan Normalleşme Süreci Özel Temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan, Avusturya’nın başkenti Viyana’da bir araya gelmiş, her iki ülkeyi ziyaret eden üçüncü ülke vatandaşları için Ermenistan ve Türkiye kara sınırı geçişe açılmıştı.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca iki ülke arasında doğrudan hava kargo ticaretinin mümkün olan en yakın tarihte başlatılması konusunda fikir birliği sağlanmıştı.

Sonraki günlerde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, güven artırıcı atımların atılmaya başlandığı mesajını vermişti.

Son olarak ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Paşinyan ve Putin’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme sürecine verilen öneme dikkat çekilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın