Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin, Batı’yı Uyardı: Yaptırımlar Dünya için Tehlikeli

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna savaşı sonrası aleyhlerine uygulanan yaptırımlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Detaylar geliyor…
Putin, Batı’yı Uyardı: Yaptırımlar Dünya için Tehlikeli
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ülkesinin Vladivostok kentinde düzenlenen Doğu Ekonomi Forumu’nda açıklamalarda bulundu. Putin’in gündeminde Batı yaptırımları ve Karadeniz’de oluşturulan tahıl koridoru konuları vardı.

Batılı ülkeleri bir kez daha uyaran Putin, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle uygulanan yaptırımların dünya için bir tehlike olduğunu söyledi. Bu ülkelerin agresif bir şekilde yaşam tarzlarını diğer ülkelere empoze etmeye ve onları kendi isteklerine boyun eğdirmeye çalıştıklarını belirtti.

Putin: Batı Kendi Modasını Dayatıyor

Salgın, yerini küresel nitelikte yeni zorlukların aldığını ve bunun dünyayı tehdit ettiğini belirten Rus lider, Batı’nın kendi modasını diğer ülkelere dayatmaya yönelik agresif girişimlerde bulunduğunu ifade etti.

Putin, Batı’nın politikası hakkında yeni bir şey olmadığını söyledi, ancak mevcut durumun, ABD’nin küresel siyaset ve ekonomideki kaymakta olan hakimiyeti tarafından hızlandırıldığını da sözlerine ekledi.

Bu politikanın yeni olmadığını ancak ancak mevcut durumun, ABD’nin küresel siyaset ve ekonomideki kaymakta olan hakimiyeti tarafından hızlandırıldığını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Batı’nın uluslararası ilişkilerde geri dönüşü olmayan değişimleri tanıma konusunda isteksiz olduğunu aktaran Putin, Asya-Pasifik bölgesinin insan kaynakları, sermaye ve üretim kapasiteleri için bir mıknatıs haline geldiğini söyledi.

Buna rağmen Batılı ülkelerin sadece kendilerine fayda sağlayan eski dünya düzenini korumaya çalıştığını kaydetti.

Tahıl İhracı Konusu

Ukrayna’daki tahılın ihraç edilmesi için her şeyi yaptıklarını belirten Putin, buradaki tahılın farklı ülkeler yerine Avrupa Birliği’ne taşındığını söyledi. Putin gıda sorunlarının artış göstereceğini belirterek, Ukrayna’daki güzergahın değişmesi gerektiğini ve yoksul ülkelerin erişimi kaybettiğini ifade etti.

Rusya’da enflasyonun bu yıl yüzde 12 seviyesinde olmasını bekleyen Rus lider, gelecek yıl hedefledikleri düzeylere ulaşacaklarını kaydetti. Putin devlet destekli enerji şirketi, Çin’e doğal gaz aktarımı için yuan ve ruble ödemelerinin kullanılacağı CNPC anlaşmasını hatırlattı.

Rus lider dolar, euro ve sterline piyasalardaki güvenin azaldığını söyledi. Putin’in açıklamaları, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in, enerji krizi ile ilgili Rusya’ya yönelik sözlerinin ardından geldi. Von der Leyen, Rusya’nın arzı keserek küresel piyasaları manipüle ettiğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.