Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Komisyonu Başkanı: Putin Enerjiyi Silah Olarak Kullanıyor

AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen, enerji kriziyle ilgili Rusya’yı suçladı ve teklifler üzerinde çalıştıklarını belirtti. İşte detaylar,
AB Komisyonu Başkanı: Putin Enerjiyi Silah Olarak Kullanıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabı üzerinden mevcut tablo ilgili değerlendirmeler yaptı. Avrupa Birliği (AB) ile İngiltere’nin ortak olduğunu, iklim değişikliğinden Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline kadar birçok zorlukta birlikte çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Von der Leyen, enerji krizlerine dikkat çekerek Rusya’nın arzı keserek piyasaları manipüle ettiğini, enerjiyi bir silah olarak kendilerine karşı kullandığını aktardı.

Avrupa Birliği’nin çözüm bulma aşamasında teklifler hazırladığına değindi. Amaçlarının yoksul haneleri ve işletmeleri rekor düzeydeki enerji fiyatlarına karşı korumak olduğunu vurguladı. Tekliflerinin, zirve zamlara maruz kalan elektrik talebini azaltmak, Rusya’dan gelen doğal gaza tavan fiyat uygulamak olduğunu, enerji sektöründe likidite zorluklarıyla karşı karşıya kalan üreticilere destek sağlamak olduğunu ifade etti.

Rusya’nın sızıntı nedeniyle Kuzey Akım 1 boru hattından doğal akışını kesmesi ve konuyla ilgili tedarikin ne zaman başlayacağı hususunda net tarih vermemesi Avrupa’da gaz fiyatlarının hızlı bir şekilde yükselmesine neden oldu.

G7 ülkeleri, tavan fiyat uygulaması konusunda anlaşma sağlamıştı. Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, konuyla ilgili olarak anlaşmayı uygulayan ülkelere petrol ve petrol ürünleri satmayacaklarını duyurması oldukça dikkat çekmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın