Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gazprom Çinli Şirket CNPC ile Anlaşma Sağladı

Rusya’nın enerji şirketi Gazprom, Çinli CNPC ile doğal gaz sevkiyatı üzerine anlaşma yaptığını duyurdu. Detaylar geliyor…
Gazprom Çinli Şirket CNPC ile Anlaşma Sağladı
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, enerji arzını dünya genelinde çok daha kritik bir hale getirdi. Endişeyi artıran bu durum fiyatları artırırken, özellikle Avrupa ülkelerinde kışın gaz tedarikinin nasıl sağlanacağına dair soruları beraberinde getirdi.

Avrupa tarafında bu gelişmeler yaşanırken, Rusya’nın enerji şirketi Gazprom, Çin’li CNPC ile gaz sevkiyatı anlaşması yaptı. Yapılan anlaşma ile ticarette ödemeler yuan ve ruble ile gerçekleştirilecek.

Yeni  Boru Hattı Kurulacak

Açıklamada Çin’e yönelik sevkiyatın sağlanması için yeni bir boru hattı üzerinde çalışmaların başladığı bildirildi. Sibirya’nın Gücü boru hattı üzerinden gaz sevkiyatına ilişkin uzun vadeli sözleşmeye ek anlaşmalar imzalandğığı belirtilen açıklamada, tarafların Çin’e gaz arzı için yuan ve ruble ile ödemeye geçilmesi konusunda anlaştığı ifadelerine yer verildi.

Çinli şirket CNPC Başkanı Dai Houliang ile Gazprom Başkanı Aleksey Miller video konferans yöntemiyle bir araya geldi. Miller açıklamasında, yeni ödeme mekanizmasının, karşılıklı fayda sağlayan, güvenilir ve pratik bir çözüm olduğunu belirtti.

Rusya Yaptırımlar Sonrası Alternatif Arayışında

Anlaşmanın şirketler için mükemmel bir örnek olduğunu ve iki ülkenin ekonomisinin gelişimine ivme kazandıracağını sözlerine ekledi. Ukrayna’da çıkan savaş nedeniyle, Rusya özellikle Batılı ülkeler tarafından ağır yaptırımlara maruz kaldı.

GCM Yatırım Banner

Rusya bu nedenle uluslararası ödemelerde kendi para birimi olan ruble kullanımına yönelmek istiyor. Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptırım uygulayanları dost ülke olarak tanımlamış ve doğal gaz sevkiyatında yalnızca ruble ile ödeme kabul edeceklerini açıklamıştı.

Geçtiğimiz günlerde ise Avrupa’ya gaz akışını sağlayan Kuzey Akım 1 boru hattının kapatıldığı duyurulmuştu. Boru hattının ne zaman aktif olacağına dair bilgi verilmezken, kesintinin nedeninin yağ sızıntısı olduğu belirtilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.