Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu-Lapid Görüştü: İsrail ile Normalleşmeye Gidiliyor

Çavuşoğlu, İsrail Dışişleri Bakanı Lapid ile bir araya geldi. İkili, büyükelçilerin geri geleceğini açıkladı. Detaylar haberde;
Çavuşoğlu-Lapid Görüştü: İsrail ile Normalleşmeye Gidiliyor
HABER GİRİŞ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrailli mevkidaşı Yair Lapid ile Ankara’da bir araya geldi. Körfez ve Ortadoğu ülkeleriyle normalleşme politikası kapsamında iki bakan arasında görüşme gerçekleştirildi.

Görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu ve Lapid, iki ülke arasında diplomatik temsil düzeyinin büyükelçi seviyesine çıkacağı bilgisini paylaştı.

Lapid’in ziyaretinde enerji işbirliğinin ele alındığı, ekonomik ve siyasi diyaloğun gelişeceği aktarıldı.

Diplomatik ve Ekonomik İlişkiler Sürecek

Ortak basın toplantısında Çavuşoğlu, iki ülke ilişkilerinde on yıl sonra yeni bir aşamaya gelindiğini söyleyerek, karşılıklı diplomatik ilişkileri büyükelçiler seviyesine yükseltme sürecinin başladığını ifade etti.

Siyasi müzakere ve ziyaretlerin süreceğini aktaran Bakan, gelecek günlerde ekonomik iş birliği için karma ekonomi komisyonu toplantısı yürüteceklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ekonomik işbirliklerinin yüksek teknoloji, turizm gibi çeşitli alanlarda gerçekleşeceğini de sözlerine ekledi. Ayrıca İsrail’e taze meyve ihracatı için temasların sürdüğünü paylaştı.

Havacılık ve Denizcilik Alanlarında İstişareler Gerçekleştirilecek

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) meydana gelen orman yangınlarına da değinen Çavuşoğlu, İsrail’in gösterdiği hassasiyet ve destek için Lapid’e teşekkür etti.

KKTC’deki yangının söndürülmesi için İsrail’in iki uçak gönderme kararı aldığı bilgisini paylaşarak, “Geçmişte de böylesi günlerde her zaman dayanışma içinde olduğumuzu hatırlamak isterim” dedi.

Sivil havacılık ve denizcilik alanlarında da görüşmelerin süreceğini söyleyen Çavuşoğlu’nun ifadesi şöyle:

“Yine sivil havacılık alanındaki istişareler ilgili kurumlarımız arasında 4 Temmuz’da gerçekleştirilecek. Denizcilik istişarelerini en kısa zamanda tekrar gerçekleştirmek istiyoruz.”

İsrail Vatandaşlarına Yönelik Bir Saldırıya İzin Vermeyiz

Çavuşoğlu, Türkiye’nin güvenlik konusunda da İsrail ile iş birliği halinde olduğunu aktardı.

Türkiye’nin İsrail vatandaşlarının güvenliğine yönelik tehditler söz konusu olduğunda İsrail ile yakın temas halinde olduğunu ve herhangi bir terör saldırısına izin vermeyeceklerini taahhüt etti.

Çavuşoğlu konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Ülkemiz içinde bu tür hesaplaşmalara izin vermeyiz. Terör saldırılarına da izin vermemiz mümkün değil. Bu konuda gerekli mesajlar da verilmiştir.”

Türkiye’ye Seyahat Engeli Kalkıyor, Büyükelçi Yakın Zamanda Dönecek

İsrail Dışişleri Bakanı Lapid, güvenlik konusunda Türkiye ile kurulan iş birliği hakkında açıklama yaptı.

Lapid, geçtiğimiz günlerde İran’ın İstanbul’da İsrail vatandaşlarına yönelik oluşturduğu bir planı Türk istihbaratının engellediğini aktardı. Bu çabaların devam ettiğini söyleyerek iki ülke arasındaki güvenlik ve diplomatik işbirliği sayesinde son haftalarda İsrail vatandaşlarının hayatlarının kurtarıldığını belirtti.

Olası saldırılara karşı vatandaşlarını Türkiye’ye gitmeleri konusunda uyaran İsrail hükümetinin bu çağrısı hakkında Lapid, “Türkiye’ye yaptığımız seyahat uyarısını değiştireceğiz. Büyükelçimizin yakın gelecekte dönmesi için adımlar attık” dedi.

Normalleşmenin İlk Adımını Türkiye Attı

İki ülke arasındaki normalleşme adımları için ilk hamle Türkiye’den geldi. 15 yıllık aranın ardından Türkiye, İsrail’e ilk kez geçen ay dışişleri bakanını gönderdi.

Bakan Çavuşoğlu, ziyaretinde; “Zor günler olsa da ilişkilerimizi sürdürmeye karar verdik” dedi.

Lapid, Çavuşoğlu’nun ziyareti sonrası resmi temaslarda bulunmak için Ankara’ya geldi. Böylece İsrail’den Türkiye’ye 16 yılın ardından ilk kez dışişleri bakanı seviyesinde ziyaret gerçekleşti. En son eski İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Mayıs 2006’da Ankara’ya ziyarete gelmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.