Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Çavuşoğlu: Ermenistan ile Güven Artırıcı Adımlar Başladı

Ermenistan ile Türkiye ve Azerbaycan ilişkilerini değerlendiren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan normalleşme mesajı. Detaylar haberde;
Bakan Çavuşoğlu: Ermenistan ile Güven Artırıcı Adımlar Başladı
HABER GİRİŞ

Türkiye-Avusturya Dışişleri ve İçişleri Bakanları Ortak Basın Toplantısı’nda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ermenistan süreci hakkında değerlendirme yaptı.

Toplantıya; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg ve İçişleri Bakanı Gerhard Karner katıldı. Görüşmenin ardından dört bakan kameraların karşısına geçerek basın açıklaması yaptı.

Bakan Çavuşoğlu, Ermenistan ile kargo uçuşlarının başlaması gibi bazı güven artırıcı adımların atılmaya başlandığını söyledi. Süreci tedrici şekilde devam ettirmek istediklerini belirten isim, “Her zaman söylediğim gibi can Azerbaycan ile de her aşamada istişare halindeyiz, süreci onlarla birlikte koordine ediyoruz” ifadesini kullandı.

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki normalleşmeyi desteklediklerini ve Azerbaycan’ın teklif ettiği kapsamlı barış anlaşmasının da bir an önce imzalanmasını istediklerini söyledi.

Bölgede barışa ihtiyaç olduğunu belirten Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki barışta, Zengezur Koridoru olmak üzere altyapı projelerinin hayata geçmesi gerektiğini dile getirdi. Bu koridorun Ukrayna savaşından sonra daha da önem kazandığına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Ermenistan’ın Bir Kesimi Barışa Karşı

Ermenistan’ın Bir Kesimi Barışa KarşıErmenistan’da barışa karşı olan bir kesim olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, yine de iki ülke arasında birçok konuda ilerleme kaydedildiğini belirtti.

Ermenistan içindeki aşırı grupların başbakanın evine saldırarak baskı uyguladığını, bunun da normalleşme konusunda hem Türkiye hem de Azerbaycan’ın cesur bir adım atabilmesine engel yarattığını aktardı.

“Avusturya’ya ve Viyana’ya teşekkür ediyoruz. Ama bundan sonraki görüşmeler niye Türkiye’de ve Ermenistan’da olmasın?” diyen Çavuşoğlu, Ermenistan’a teklifte bulunduklarını ancak onların içerideki baskı nedeniyle henüz buna hazır olmadığını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.