Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Morgan Stanley: Asya’daki Büyüme ABD ve Avrupa’yı Geride Bırakacak

Morgan Stanley, bölgenin faiz şoklarından batılı muadilleri kadar etkilenmediği için Asya’nın büyümesinin bu yılın sonuna kadar ABD ve Avrupa’yı geride bırakacağını tahmin ediyor.
Morgan Stanley: Asya’daki Büyüme ABD ve Avrupa’yı Geride Bırakacak
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, bölgenin faiz şoklarından büyük ölçüde kurtulmuş olması nedeniyle, Asya’nın büyümesinin yıl sonuna kadar ABD ve Avrupa’dan daha fazla olacağını tahmin etti.

Yatırım bankasının Asya Baş Ekonomisti Chetan Ahya, “Bu yılın dördüncü çeyreğine kadar Asya’nın büyümesinin ABD ve Avrupa’yı yaklaşık 450 baz puan geride bırakacağını düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Ahya, batı geride kalırken Asya’nın daha sağlıklı büyüme oranları sağlamasının beklendiğini belirterek, bunun da ötesinde, Çin’in geniş kapsamlı toparlanmasının bu yılın ikinci yarısında görüleceğini ve üç büyük Asya ekonomisi Hindistan, Endonezya ve Japonya’da güçlü iç talep olduğunu söyledi.

ABD ve Avrupa’daki Enflasyon Etkili

Morgan Stanley yöneticisi, ABD ve Avrupa’ya atıfta bulunarak, “Bu önemli enflasyon sorununa sahip olmaları nedeniyle, her iki ekonomideki büyümenin kesinlikle kısıtlanmasını bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

Yetkili, bu piyasalardaki merkez bankalarının enflasyonu kontrol altına almak için politika faizlerini kısıtlayıcı bölgeye çekmek zorunda kaldıklarını da sözlerine ekledi. Asya’nın ABD ve Avrupa’nın yaşadığı faiz oranı şokunu görmediğini belirten Ahya, bölgede enflasyonunun diğer iki bölgeye kıyasla neredeyse yarı yarıya arttığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

ABD’de enflasyon, FED’in yıllık yüzde 2 hedefinin oldukça üzerinde tutuluyor. Geçen Haziran’da yüzde 9,1 ile zirve yapan enflasyonun, son açıklanan Mayıs verilerinde yüzde 4’e gerilediği görüldü.

Enflasyon düşüş eğiliminde olurken, FED dün gerçekleştirdiği toplantıda faiz oranlarında bir değişiklik yapmadı. Ahya, Çin’deki toparlanmanın bu yılın ikinci yarısında genişlemesini beklediklerini belirterek, büyümenin bu yıl yüzde 5,7 olacağını tahmin etti.

Hindistan, Endonezya ve Japonya’nın da kendi iç talep toparlanma döngülerine sahip olmasının, bölgenin genel büyüme oranını desteklediğini vurgulayan Ahya, “Hindistan da son beş yıldır yapısal reformlar uyguluyor. Bu da özel yatırımları artırıyor” diye konuştu.

Hindistan’ın büyümesinin 2023′te yüzde 6,5 olarak gerçekleşeceğini tahmin etti. Morgan Stanley, Japonya’nın deflasyonu geride bırakma konusunda iyi bir noktada olduğu, ancak ABD ve Avrupa kadar şiddetli enflasyon sorunları yaşamadığı görüşünde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın