Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Morgan Stanley’den Türkiye için Tahmin: Faiz Yüzde 20’ye Çıkacak

Dünyanın önde gelen yatırım bankalarından olan Morgan Stanley, Türkiye ile ilgili kritik raporunu paylaştı. İşte detaylar;
Morgan Stanley’den Türkiye için Tahmin: Faiz Yüzde 20’ye Çıkacak
Yorum

Türkiye’de kabinede yer alan isimler yabancı kuruluşların beklentilerini değiştirdi. Hazine ve Maliye Bakanı olarak Mehmet Şimşek’in görev alması faizlerin yükseleceğine dair tahminleri beraberinde getirdi. Morgan Stanley Türkiye’ye yönelik hazırladığı raporunda Türk Lirası’nda değer kaybı beklediğini paylaştı.

Raporda Mehmet Şimşek’in etkisiyle yüksek faiz oranlarıyla daha konvansiyonel politikaların beklendiği kaydedildi. Göreve gelen isimden dolayı Ortodoks para politikalarına bir dönüş olabileceği vurgulandı.

TL’de Değer Kaybı Beklentisi

Morgan Stanley ekonomistleri TL’de düşüş ve finansal sıkılaşma olacağını, para biriminde 7 Haziran’da olduğu kadar ciddi bir değer kaybı beklemediklerini ifade ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) 2 yıldan daha uzun süredir faiz artışı yapmadığına dikkat çeken ekonomistler, Şimşek’in göreve gelmesinin ve TCMB’de belirli değişikliklerin yapılmasının ardından politika faizinde normalleşme olacağını tahmin ediyor.

“Politika Faizi Yüzde 20 Artacak”

Banka tarafından hazırlanan raporda 22 Haziran tarihinde yapılacak toplantıda politika faizinin yüzde 8,5’ten yüzde 20’ye yükseltileceğinin, bir sonraki ay ise yüzde 25’e artırılacağının öngörüldüğü açıklandı.

Beklentilerine rağmen faiz konusundaki belirsizliklerin çok yüksek olduğunun altını çizen Morgan Stanley, TCMB’deki olası atamalar ve bankanın iletişiminin beklentileri değiştirebileceği kaydedildi.

Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili açıklamalar yapan bir diğer kurum olan JPMorgan, Haziran için politika faizinin yüzde 25’e artabileceğini belirtmişti. Yıl sonu için faiz tahmini ise yüzde 30 seviyesindeydi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu