Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Amerika’da Enflasyon Son 2 Yılın En Düşük Seviyesine İndi

Küresel piyasaların radarında yer alan kritik ABD enflasyon verisi açıklandı. Rakamlar beklentileri karşıladı mı?
Amerika’da Enflasyon Son 2 Yılın En Düşük Seviyesine İndi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalarda altın, kripto, borsalar olmak üzere birçok enstrüman üzerinde belirleyici ve aynı zamanda ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararında kılavuz vazifesi gören enflasyon rakamları açıklandı.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından açıklanan verilere göre Amerika’da tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Mayıs’ta yıllık bazda yüzde 4,0, aylık yüzde 0,1 oranında artış gösterdi.

ABD’de atılan adımlar ve sıkı para politikası sayesinde enflasyonda düşüş eğilimi devam ediyor. Nisan’da yüzde 4,9 ile beklenenden daha düşük seviyede gelmişti.

1.300 hanehalkının katılımıyla gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre 12 ay için enflasyon beklentisi yüzde 4,1 ile Mayıs 2021’den bu yana görülen en düşük seviyeye indi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda büyük etkisi olan ABD enflasyon verisi, yarın FED tarafından açıklanacak olan faiz kararında da doğrudan etken olacak.

GCM Yatırım Banner

Dünyanın en büyük ekonomisinde tüketici enflasyonu 2021’in Mayıs ayında yüzde 2,6, Nisan’da yüzde 4,2 ve Mayıs’ta yüzde 5,0 olarak gerçekleşmişti. 2022 Haziran’da ise yüzde 9,1 ile son 40 yılın en yükseğine çıktı.

FED’in Faiz Artışı Yapmayacağı Beklentisi Yükseldi

Yıllık enflasyon gıda grubunda yüzde 6,7, enerji hizmetlerinde yüzde 1,6, elektrikte yüzde 5,9, yeni araçlarda yüzde 4,7, giyimde yüzde 3,5, tıbbi bakım ürünlerinde yüzde 4,4 ve ulaştırmada yüzde 10,2 arttı.

Enerji enflasyonu 12 aylık değişimine göre yüzde 11,7 azaldı. Benzinde yıllık enflasyon yüzde 19,7, akaryakıtta yüzde 37, ikinci el araçlarda yüzde 4,2 azaldı.

Çekirdek enflasyon yıllık yüzde 5,3, aylık yüzde 0,4 artışla beklentileri karşıladı.

Zirvenin görülmesinin ardından FED, art arda faiz artışı yaparak enflasyonu dizginleme adına istikrarlı bir tutum sergiledi. Yüksek enflasyonla mücadele ederken resesyon stresini yakından yaşayan küresel ekonomilerde, şahin para politikalarında artık sona yaklaşıldığı düşünülüyor.

Bugün açıklanan verinin beklentilerden daha düşük gelmesi de yarınki toplantıda faiz artışı yapılmayacağı ihtimalini yükseltti. FED faiz görüntüleme aracı, enflasyon rakamları açıklanmadan hemen önce yüzde 78 olasılıkla faiz değişikliği yapılmayacağını işaret ediyordu. Verinin tahminlerden daha zayıf gelmesiyle yarına kadar bu oranın daha da yükseleceğini söyleyebiliriz.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.