Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Nisan Enflasyonu Beklenenden Düşük Geldi

Tüm dünyanın yakından izlediği ABD enflasyon verileri saat 15.30 itibarıyla yayımlandı. Dünyanın en büyük ekonomisinde enflasyon kaç oldu?
ABD’nin Nisan Enflasyonu Beklenenden Düşük Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar geçen hafta merkez bankalarının faiz kararlarını geride bıraktıktan sonra, sıraya ABD enflasyon raporunu aldı. Açıklanan veri ABD Merkez Bankası’nın (FED) izlediği politikayı doğrudan ilgilendirdiği için son derece önem taşıyor. FED, 3 Mayıs toplantısında politika faizini 25 baz puan daha artırarak, son 16 yılın en yüksek seviyesine çıkardı.

Bunun ardından gözler bugün açıklanan enflasyon verilerine çevrilmişti. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından açıklanan rakamlara göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Nisan ayında yıllık bazda yüzde 4,9 arttı.

FED’in uyguladığı sıkı para politikası yoluyla enflasyon yüzde 9’lu seviyelerden aşağı doğru geri çekildi. Ocak’ta yüzde 6,4, Şubat’ta yüzde 6 ve Mart’ta yüzde 5 oranlarında gerçekleşmişti.

Piyasanın beklentisi ise Nisan’da yıllık enflasyonun yüzde 5,0 oranında gerçekleşmesiydi.

Enflasyondaki Aylık Artış Beklentiye Paralel Oldu

ABD’de enflasyon bir önceki aya göre yüzde 0,4 artış göstererek, piyasanın beklentisini karşıladı.

GCM Yatırım Banner

Nisan ayında gerçekleşen yıllık yüzde 4,9’luk enflasyon 2021 yılının Nisan ayından bu yana kaydedilen en düşük oran oldu. Söz konusu dönemde yıllık enflasyon yüzde 4,2 olurken devam eden aylarda hızlı bir yükseliş gösterdi.

Gıda ve enerji hariç enflasyon geçen ay yüzde 5,5, sadece gıda enflasyonu yüzde 7,7 artış gösterdi.

Nisan ayında enerji grubunda enflasyon yıllık bazda yüzde 5,1 azaldı. Enerji ürünlerinde yüzde 12,6, benzinde yüzde 12,2, akaryakıtta yüzde 20,2 oranında düşüş oldu. Elektrik grubunda fiyatlar yüzde 8,4, giyimde yüzde 3,6, tıbbi bakım ürünlerinde yüzde 4,0, barınakta yüzde 8,1 ve ulaştırmada yüzde 11 arttı.

Aylık bazda en fazla artış yüzde 4,4 ile ikinci el kamyon ve araçlarda, en fazla düşüş ise yüzde 4,9 ile gaz servislerinde gerçekleşti.

Gıda enflasyonu bir önceki aya kıyasla aynı kalırken, enerji grubunda yüzde 0,6’lık artış gerçekleşti.

Enflasyonun beklenenden düşük gelmesinin ardından ons altın 2048 dolara, gram altın 1286 liraya, Bitcoin 28 bin doların üzerine çıktı. Dolar endeksi ise yüzde 0,35 oranında geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.