Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Enflasyon Beklentisi Yüzde 4,1 ile İki Yılın En Düşüğünde

New York FED kısa vadeli enflasyon beklentisini duyurdu. Hane halkları enflasyonun kısa vadede yüzde 0,3 oranında düşeceğini düşünüyor. İşte detaylar;
ABD’de Enflasyon Beklentisi Yüzde 4,1 ile İki Yılın En Düşüğünde
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) New York FED tarafından kritik göstergelerden biri olan kısa vadeli enflasyon beklentisi açıklandı. Ortalama 1.300 hane halkının katılımıyla gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre gelecek 12 aya ilişkin enflasyon beklentisi Mayıs ayında 0,3 azalarak yüzde 4,1’e düştü.

Söz konusu veriler 2021 Mayıs’tan bu yana en düşük seviyeye işaret etti. Hane halkları kısa vadede bir azalma beklese de orta vadeli enflasyon beklentisi yüzde 0,1 yükselişle yüzde 3’e, uzun vadede ise yüzde 0,1 artışla yüzde 2,7’ye çıktı.

New York FED tarafından açıklanan verilere göre hane halkı harcamalarındaki artışa yönelik beklenti yüzde 5,2’den yüzde 5,6’ye yükseldi. Hane halklarının gelirlerindeki artışa yönelik beklenti ise 0,2 artarak 3,3 düzeyinde açıklandı.

Paylaşılan verilere göre konut fiyatlarının 0,1 puan yükselerek yüzde 2,6’ya ulaşması bekleniyor. Üniversite eğitim, gıda, sağlık ve kira maliyetlerine yönelik maliyet artış beklentisi azalırken enerjiye yönelik tahminler sabit kaldı.

Kritik Veriler Açıklanacak

Küresel pay piyasalarının merakla beklediği ABD enflasyonu 13 Haziran’da açıklanacak. Geçen ay açıklanan bilgilere göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Nisan’da yüzde 0,4, yıllık bazda ise yüzde 4,9 olarak açıklanmıştı.

GCM Yatırım Banner

ABD Merkez Bankası (FED), enflasyon verisini değerlendirerek faiz konusunda karar verecek. FED Başkanı Jerome Powell son yaptığı açıklamalarda bankanın faiz artışlarını durdurabileceğine işaret etmişti.

FED, son toplantısında politika faizini 25 baz puan yükselterek yüzde 5 – 5,25 aralığına çıkarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.