Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Piyasaların Odaklandığı FED Faiz Kararı Açıklandı!

Piyasa takipçileri tarafından merakla beklenen 2023 Mayıs ayı ABD Merkez Bankası faiz kararı az önce açıklandı. Beklentiler karşılandı mı? Detaylar haberde;
Piyasaların Odaklandığı FED Faiz Kararı Açıklandı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Piyasaların merakla beklediği an geldi ve Amerikan Merkez Bankası (FED), 2-3 Mayıs toplantıları sonucunda karar kıldığı faiz kararını açıkladı. FED, kritik toplantılar sonucunda politika faizini beklentiler doğrultusunda 25 baz puan artırdı.

Gösterge faiz oranı böylelikle çeyrek puanlık artışla yüzde 5-5,25 aralığına çıkmış oldu. Son olarak Mart ayında 25 baz puanlık faiz artışı yapan FED, faizi yüzde 4,75’ten yüzde 5’e yükselttiğini açıklamıştı.

Faiz Oranı 16 Yılın En Yüksek Seviyesinde

Oluşan tablo, FED politika faizinin global finans krizine kadar olan süre zarfında ilk kez yüzde 5’in üzerine çıkması anlamına geliyor. FED faiz oranı, bu kararla birlikte 16 yılın en yüksek seviyesine gelmiş oldu.

FED’in açıklamasında planlandığı gibi bilanço daraltımına devam edileceği belirtildi.

Açıklamanın devamında, “Ek politika sıkılaştırmasının ne ölçüde uygun olabileceğini belirlerken, bugüne kadarki sıkılaştırmayı, politika gecikmelerini ve diğer gelişmeleri dikkate alacağız” ifadelerine yer verildi.

GCM Yatırım Banner

FED’in politika faizini bu yönde artırması ve 14 aydır devam eden parasal sıkılaştırma döngüsüne ara verme sinyalinin verilmesi bugünün önde gelen beklentileri arasındaydı.

FED Başkanı Powell’ın Açıklamalarından Öne Çıkanlar

FED Başkanı Jerome Powell, her zaman olduğu gibi faiz kararı duyurusunun ardından bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Piyasaların, ilerleyen dönemdeki para politikasına yönelik ipuçlarını aradığı Powell’ın söylemlerinden öne çıkanlar şu şekilde:

Bankacılık sektöründe şartları genel olarak iyileştirdiklerini söyleyen Powell, ABD bankacılık sisteminin dayanıklı olduğunun altını çizdi.

“Enflasyon Hedefimize Sıkıca Bağlıyız”

Fiyat istikrarı ve maksimum istihdama odaklanmaya devam ettiklerini ifade ederken, enflasyonu yüzde 2 seviyesine geri getirmeye güçlü şekilde bağlı olduklarını belirtti.

Enflasyonun hedef seviyeye getirilmesi için önlerinde hala uzun bir yol olduğunu, enflasyon baskılarının yüksek seyretmeye devam ettiğini ve gerektiği takdirde daha fazla adım atmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Bundan sonra gelecek olan verilere bağlı bir yaklaşım sergileyeceklerini dile getiren Powell, faiz artırımlarının boyutunu verilere bakarak belirleyeceklerini ifade etti.

Haziran’da Faiz Artışı Olacak mı?

Powell, kendisine yöneltilen “Haziran ayında faiz artışı olacak mı?” sorusuna ise “Bugün faiz artırımlarını durdurma yönünde bir karar almadık. Elimizdeki verilere bakacağız ve toplantıdan toplantıya karar vereceğiz. Faizde tepe noktasının ne olduğuna dair tahminlerimizi Haziran’da tekrar gözden geçireceğiz” cevabını verdi.

FED uzmanlarının tahminlerinin genel olarak ılımlı bir resesyona işaret ettiğini de belirten Powell, “Kurum yetkilileri genel olarak ılımlı bir resesyon öngörüyor ancak benim tahminim resesyon değil ılımlı bir büyüme yönünde” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.