Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memur ve Emekli Ocak’ta Ne Kadar Enflasyon Farkı Alacak?

TÜİK tarafından açıklanan Ekim ayı enflasyon rakamları sonrası, memur ve emeklilerin Ocak’ta alacakları fark belli oldu.
Memur ve Emekli Ocak’ta Ne Kadar Enflasyon Farkı Alacak?
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu bugün sabah saatlerinde, Ekim ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre enflasyon yıllık bazda yüzde 61,36 artarken 12 aylık ortalama yüzde 54,26 olarak gerçekleşti.

Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarındaki enflasyon ise yüzde 29.41 olarak gerçekleşti. Gelen veriler sonrası SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları için dört aylık dönemde yüzde 29.41 oranında enflasyon farkı uygulanacak.

Memur aylıklarına Temmuz ayında yüzde 17.55 + 8.077 TL seyyanen zam yapılmıştı. Yılın yedinci ayında toplu sözleşme zammı ise yüzde 6 oldu. Yüzde 6’yı aşan enflasyon farkı maaş zammına yansıtılıyor. Böylece dört aylık dönemde memur maaşları için yüzde 22.08 oranında enflasyon farkı doğmuş oluyor.

Dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, yılın son enflasyon raporunu açıkladı. Bu raporda daha önce yüzde 58 olan yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 65 olarak revize edildi.

Yıl sonu enflasyonu TCMB’nin tahmin ettiği seviyede olursa, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına Ocak ayında yüzde 37.76 oranında enflasyon farkı kadar zam yapılacak. Memur ve emekli memur maaşları ise yüzde 49.45 oranında artacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın