Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

McDonald’s İlk Çeyrek Verileri ile Satış ve Kar Beklentilerini Aştı

Fast Food zinciri McDonald’s ilk çeyrek kazanç raporunu açıkladı. Şirket beklentilerin üzerinde rakamlara ulaştı. Ayrıntılar geliyor…
McDonald’s İlk Çeyrek Verileri ile Satış ve Kar Beklentilerini Aştı
HABER GİRİŞ

McDonald’s, artan menü fiyatları ve daha fazla müşteri ziyareti ile Wall Street’in üç aylık küresel karşılaştırılabilir satış ve kar beklentilerini aştı. Şirket ilk çeyrekte tüm coğrafi segmentleri için karşılaştırılabilir satışlarını yüzde 12,6 arttırdı.

Kazanç bildirimi sonrası gıda devinin hisseleri yüzde 1’den fazla arttı. Küresel karşılaştırılabilir satışlar yüzde 12,6 artarak analistlerin yüzde 8,5’lik yükseliş tahminlerini aştı.

Chicago merkezli şirket, halka açık restoranlar arasında üç aylık kazanç raporlarını başlatması ile kendi sektöründe bir ilk oldu. Yatırımcılar güçlü satışlar görmeyi bekliyorlar, ancak yılın geri kalanında durgunluk baskısı arttıkça tüketicilerin dışarıda yemek yemeye devam edip etmeyeceği merak ediliyor.

Şirket Rakiplerinden Ucuz Olmaya Devam Ediyor

McDonald’s marjını korumak için hamburger ve patates kızartması fiyatlarını yükseltirken, yemekleri hala rakiplerinden daha ucuz. Geçen yıl itibarıyla McDonald’s menü fiyatları yüzde 10 artmıştı.

Şirket daha önce Ocak ayında, düşük gelirli tüketicilerin her ziyarette daha az harcama yaptığını ancak daha sık ziyaret ettiklerini bildirmişti. Placer.ai’nin verilerine göre, McDonald’s restoranlarındaki trafik yılın ilk 14 haftasında, fast-food endüstrisinin tamamında ziyaretçi düşüşleri yaşanırken bile arttı.

GCM Yatırım Banner

McDonald’s’ın toplam geliri, ilk çeyrek itibarıyla yüzde 4 artarak 5,9 milyar dolara yükseldi. Düzeltilmiş bazda, McDonald’s hisse başına 2,63 dolar kazandı. Tahminler ise 2,33 dolar seviyesindeydi. Şirketin ABD’deki toplam restoran marjı bu çeyrekte yüzde 14 arttı.

McDonald’s, yüzlerce ABD çalışanını işten çıkarmak ve ofisleri kapatmak da dahil olmak üzere kurumsal operasyonlarını yeniden yapılandırıyor. Kazanç açıklamasına göre 180 milyon dolarlık vergi için yeniden yapılandırmaya gidildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.