Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Maymun Çiçeği Vaka Sayısı Küresel Çapta Azaldı

DSÖ, küresel çapta etkili olan maymun çiçeği hastalığına dair son verileri paylaştı. Dünya genelinde vakalar bir önceki haftaya göre azaldı. Detaylar şöyle...
Maymun Çiçeği Vaka Sayısı Küresel Çapta Azaldı
HABER GİRİŞ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) resmi sitesinde maymun çiçeği salgınıyla ilgili son durum raporunu paylaştı. Vaka sayısının küresel çapta art arda dört hafta yükseldikten sonra 15-21 Ağustos’ta düşüşe geçtiği belirtildi. Bu zaman aralığında artışların bir önceki haftaya göre yüzde 21 azaldığı açıklandı.

DSÖ’nün raporunda bir önceki hafta, dünya genelinde 7 bin 477 vakanın görüldüğü, 15-21 Ağustos’ta haftalık vaka sayısının 5 bin 907’ye gerilediği saptandı.

Kuzey ve Güney Amerika ülkelerini kapsayan Amerikalar Bölgesi’nde maymun çiçeği vakalarında hızlı bir artış olduğu ve durumun tehlikeli boyutlara geldiği ifade edildi.

DSÖ son 7 gün için iki ülkenin ilk vakalarını bildirdiğini, bunların İran ve Endonezya olduğunu açıkladı. Vakaların yüzde 98,2’ni erkeklerin oluşturduğu bildirildi.

Bu açıklamaların öncesinde DSÖ, Temmuz’da maymun çiçeği için küresel acil durum kararı vermişti. Avustralya Hükümeti Baş Tıbbi Görevlisi Profesör Paul Kelly ise maymun çiçeği virüsünün ulusal öneme sahip bulaşıcı bir hastalık olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Haziran’da Türkiye’de ilk vakanın görüldüğünü bildirmişti. Koca en son birkaç gün önce vaka sayısının 11’e çıktığını açıklamış, Türkiye için korkulacak bir hastalığın olmadığını, pandemi ya da endemi gibi bir sorun yaratmayacağını söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.