Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Güney Asya Ülkesi Endonezya İlk Maymun Çiçeği Vakasını Bildirdi

Dünya genelinde maymun çiçeği vakaları artarken en son haber Güney Asya ülkesi Endonezya'dan geldi. İşte detaylar...
Güney Asya Ülkesi Endonezya İlk Maymun Çiçeği Vakasını Bildirdi
HABER GİRİŞ

Endonezya Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Mohammad Syahril, ilk maymun çiçeği vakasının görüldüğünü duyurdu.

Hastanın denizaşırı geziden yeni dönen Jakarta’da yaşayan 27 yaşında Endonezyalı bir erkek olduğunu söyledi. Kişinin 16 Ağustos’ta semptomları hissettiğini ve iki gün sonra test yaptırmak için doktora gittiğini belirtti.

Syahril hastanın yüzünde, ellerinde, ayaklarında ateş olduğunu belirtti. Aynı zamanda lenflerde şişlik, kızarıklık yaşandığını aktardı.

Maymun Çiçeği Hastalığı Temas Yoluyla Bulaşır

Sözcü, Covid-19’dan farklı olarak maymun çiçeği hastalığında negatif hava basıncına sahip özel bir izolasyon odasına ihtiyaç duyulmadığını ifade etti.

Maymun çiçeğinin hastalarla yakın temas halinde yayılabileceğini vurguladı. Hastalığa yakalanmış kişiler tarafından daha önce kullanılan eşyaların yüzeylerine dokunulduğunda bulaş olabileceği bilgisini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Uluslararası giriş noktalarında gözetim ve sağlık tesislerini uyarmak da dahil olmak üzere çeşitli ihtiyati tedbirlerin alındığını belirtti.

Türkiye’de Haziran Ayında İlk Vaka Tespit Edildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de ilk maymun çiçeği hastasını geçtiğimiz Haziran ayında duyurmuştu. Sonrasında hastalığın 5 kişide görüldüğünü belirtmişti.

Maymun çiçeğinin Türkiye açısından sürekli görülme durumunun söz konusu olmadığını ifade etmişti. Ayrıca küresel anlamda bir pandemi riski taşımadığını da vurgulamıştı.

ABD’de de bu durum ise olumsuz yönde ilerledi. Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanı Xavier Becerra, maymun çiçeği salgını nedeniyle halk sağlığı acil durumu ilan etti. Ülkede Ağustos ayının başlarında vaka sayısı 6 bin 600’ü geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın