Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Koca’dan Kötü Haber: Maymun Çiçeği Türkiye’de!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maymun çiçeği hastalığının Türkiye’de de görüldüğünü duyurdu. Detaylar haberde;
Bakan Koca’dan Kötü Haber: Maymun Çiçeği Türkiye’de!
HABER GİRİŞ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile Türkiye’de maymun çiçeği hastalığı için ilk teşhisin koyulduğunu söyledi.

Türkiye’deki ilk vakanın, 37 yaşında bir hastada olduğunu ve bağışıklık sisteminin yetersizliği olduğunu duyurdu.

Bağışıklığa Dikkat! Solunumda Tehlike Yok, Temastan Uzak Duracağız

Bakan Koca’dan Kötü Haber
KAYNAK: Twitter

Hastanın şu anda izole edildiğini bildiren Koca; temaslı takibinin yapıldığını konuşmalarına ekledi.

Henüz başka bir vakaya rastlanmadığının altını çizerken bu hastalığın solunum yoluyla bulaşmadığını belirtti. Fiziksel temasla bulaşan bu hastalık Mayıs ayından bu yana 30 ülkede görüldü.

7 Mayıs tarihinde Londra’da ilk vaka tespit edildi. Vakaya, virüsün endemik olduğu Nijerya’dan İngiltere’ye dönen bir kişide rastlandı.

GCM Yatırım Banner

Virüs, ilk tespit edildiği günden bugüne birçok mutasyon geçirdi ve mutasyon ile birlikte bulaşma hızında artış gözlemlendi.

Maymun Çiçeği Nedir?

Nadir görülen bir virüs olarak tanımlanan maymun çiçeği, çiçek hastalığına benzer özellikler taşıyor. Virüse ilk kez bir maymunda rastlanırken 1970’ten bu yana 10 Afrika ülkesinde salgın görüldü.

Hastalığın, ateş, baş ağrısı, şişlikler, sırt ağrısı, kas ağrısı ve halsizlik gibi belirtileri bulunuyor.

Maymun çiçeğinde, ateşin ardından genellikle yüzde başlayan ve ardından vücuda yayılan su çiçeği benzeri kaşıntılı döküntüler ortaya çıkıyor.

Virüsü taşıyan kişiyle yakın temas halinde bulaşıyor. Bunun yanında, deri sıyrıkları, solunum yolu, gözler, burun veya ağız yoluyla da enfekte olunabiliyor.

Hastalık genellikle suçiçeği gibi hafif belirtilerle birkaç hafta içinde kendi kendine yok oluyor. Ancak daha şiddetli olduğu durumlarda nadiren de olsa ölümle sonuçlanabiliyor. Tedavisi olmayan maymun çiçeği virüsünün aşılar ile kontrol altına alınabileceği bildiriliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın