Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Covid Bitmeden Maymun Çiçeği Virüsü Alarmı Başladı

Covid-19 ve varyantlarının yankıları bitmemişken dünya, maymun çiçeği virüsüyle alarma geçti. İşte çok bulaşıcı hastalıkla ilgili merak edilenler;
Covid Bitmeden Maymun Çiçeği Virüsü Alarmı Başladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Aralık 2019’da Çin’de bildirilen ilk vaka ile ortaya çıkan Covid-19 virüsü, kısa süre içinde tüm dünyayı etkisi altına alarak küresel bir salgına dönüştü. 2020 ve 2021 uluslararası kapanmalar, kısıtlamalar ve küçülen ekonomilerle işaretlenirken sonrasında çıkan varyantlarla durum ara ara kötüleşti.

2021’de başlayan normalleşme bu yıla genişlerken ve maskeler büyük ölçüde çıkarılırken Çin son haftalarda yeniden alevlenen Covid vakalarıyla endişeleri artırdı. Avrupa’da hızla yayılan ve ABD’de de görülen maymun çiçeği virüsü ise tüm dünyayı alarma geçirerek Çin endişelerini gölgede bıraktı.

Birden fazla yerel medya kuruluşuna göre, İtalya ve İsveç ilk onaylanmış maymun çiçeği vakalarını bildirdiler. Birçok Avrupa ülkesi, nadir görülen maymun çiçeği enfeksiyonu vakalarını keşfetti. Salgın, ilk olarak Birleşik Krallık’ta vakaların bildirilmesinden sonra Avrupa’ya yayıldı.

Maymun Çiçeği İngiltere’de 7 Mayıs’ta Ortaya Çıktı

Avrupa’daki ilk maymun çiçeği vakası 7 Mayıs’ta İngiltere’de görüldü. Vakaya, virüsün endemik olduğu Nijerya’dan İngiltere’ye dönen bir kişide rastlanırken o zamandan beri Portekiz 14 vaka kaydetti ve İspanya yedi vakayı onayladı.

Bununla birlikte Amerika Birleşik Devletleri ve İsveç de birer vaka bildirdi. İtalyan makamları bir vakayı onayladı ve iki vakadan daha şüphelenildiği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Afrika’nın başlıca halk sağlığı kurumu bugün yaptığı açıklamada, dünyanın dikkati başka yerlerdeyken, COVID pandemisi sırasında Afrika’da birkaç maymun çiçeği salgınının kontrol altına alındığını söyledi.

Ancak dışarıda özellikle Avrupa’da, bu maymun çiçeği salgınlarını gören birçok ülke için endişeli olduklarını belirtti. Bu salgınların kaynağının gerçekte ne olduğu konusunda bilgi paylaşımında bulunmanın çok faydalı olacağını ekledi.

Maymun çiçeğinin Covid gibi ülke çapında bir salgına yol açmayacağını söyleyen uzmanlardan olan Profesör Jimmy Whitworth, yine de “ciddi bir hastalığın ciddi bir salgını ve bunu ciddiye almalıyız” yorumunda bulundu.

Maymun Çiçeği Nedir?

Nadir görülen bir virüs olarak tanımlanan maymun çiçeği, çiçek hastalığına benzer özellikler taşıyor. Virüse ilk kez bir maymunda rastlanırken 1970’ten bu yana 10 Afrika ülkesinde salgın görüldü.

Batı Afrika ve Orta Afrika olmak üzere iki ana türü olan virüsün ilk belirtileri ateş, baş ağrısı, şişlikler, sırt ağrısı, kas ağrısı ve halsizlik. Ateşin ardından genellikle yüzde başlayan ve ardından vücuda yayılan su çiçeği benzeri kaşıntılı döküntüler ortaya çıkıyor.

Virüs, maymun çiçeğine yakalanmış kişiyle yakın temasla bulaşabilirken deri sıyrıkları, solunum yolu, gözler, burun veya ağız yoluyla da enfekte olunabiliyor. Virüs ayrıca bulaştığı maymunlar, sıçanlar ve sincaplar gibi hayvanlar aracılığıyla da yayılabiliyor.

Hastalığa yakalananların çoğu hafif atlatırken su çiçeği gibi birkaç hafta içinde kendi kendine yok oluyor. Ancak daha şiddetli olduğu durumlarda nadiren de olsa ölümle sonuçlanabiliyor. Tedavisi olmayan maymun çiçeği virüsünün aşılar ile kontrol altına alınabileceği bildiriliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın