Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Acil Durum İlanı: Maymun Çiçeği Alarmı Verildi

ABD maymun çiçeği salgını nedeniyle halk sağlığı acil durumu ilan etti. Detaylar haberde;
ABD’de Acil Durum İlanı: Maymun Çiçeği Alarmı Verildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanı Xavier Becerra’nın Perşembe günü yaptığı açıklama ile maymun çiçeği salgınına bağlı olarak ülkede bir halk sağlığı acil durumu ilan edildi.

Bir önceki günün verilerine göre ülkedeki maymun çiçeği vaka sayısı 6.600’ü geçmişti.

Xavier Becerra açıklamasında “Bu virüsle olan mücadelemizi bir sonraki seviyeye taşımaya hazırız. Her Amerikalıyı maymun çiçeği hastalığını ciddiye almaya ve hastalıkla mücadele konusunda sorumlu davranmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Salgınla Mücadele için Desteklerin Artması Bekleniyor

Acil durum ilanının ardından salgınla mücadele için ek fon sağlanması bekleniyor. Bunun yanında sağlık kuruluşlarının ve yetkili isimlerin vakalar ve aşılar hakkında daha fazla veri toplamasına izin ve destek verilecek, aşı dağıtımına hız kazandırılacak.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Direktörü Rochelle Walensky de Becerra ile birlikte konuşurken deklarasyonun, cevap için gerekli olan maymun çiçeği enfeksiyonlarına ilişkin verilerin mevcudiyetini artıracağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Maymun Çiçeği için DSÖ Devreye Girmişti

Dünya Sağlık Örgütü geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği duyuruyla maymun çiçeği hastalığını en yüksek uyarı seviyesi olan “uluslararası endişe yaratan bir halk sağlığı acil durumu” ilan etmişti.

DSÖ deklarasyonu, koordineli bir uluslararası yanıtı tetiklemeyi ve aşılar ile tedaviler üzerinde iş birliği yapmak için fonların kilidini açmayı amaçladı.

CDC’nin paylaştığı verilere göre 2022 yılı içinde dünya çapında bugüne kadar en az 26 bin 200 maymun çiçeği vakasına rastlandı.

ABD’de maymun çiçeği vakalarının yaş ortalamasının 35 olduğu belirtilirken, ülkede 5 çocukta bu virüsün tespit edildiği aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.