Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DSÖ: Maymun Çiçeği için Küresel Acil Durum Kararı

70’ten fazla ülkede görülen ve binlerce kişide tespit edilen maymun çiçeği virüsü için küresel acil durum ilan edildi.
DSÖ: Maymun Çiçeği için Küresel Acil Durum Kararı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Covid-19 salgınında birçok ülkede vakalar yeniden artmaya başlarken, bir yandan da onlarca ülkede ortaya çıkan maymun çiçeği hastalığı ile mücadele edilmeye başlandı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 21 Temmuz 2022 tarihinde yapılan toplantıya ilişkin kararını yayımladı.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus tarafından paylaşılan basın açıklamasında, bugüne kadar 75 ülkeden 16 binin üzerinde maymun çiçeği vakası saptandığı bildirildi.

Ghebreyesus, “Uluslararası Sağlık Tüzüğü’ndeki kriterleri karşılayan ve yeni bulaşma yolları ile dünyaya hızla yayılan bir salgınımız var” ifadesini kullanırken, maymun çiçeği salgınının Uluslararası Önemi Haiz Halk Sağlığı Acil Durumunu (PHEIC) oluşturduğuna karar verildiğini duyurdu.

Komite üyelerinden 6’sının maymun çiçeğinin PHEIC ilan edilmesi yönünde oy kullandığını, 9 üyenin ise olumsuz oy kullandığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ghebreyesus, vrüse dair bilimsel kriterler, deliller ve diğer türlü bilgilerin yetersiz olması sebebiyle, kendilerini çok fazla bilinmezlik içinde bıraktığını söyledi. Dünyada hızlı bir şekilde yayılmaya devam eden virüs hakkında çok az şey bilindiğine dikkat çekti.

Salgını Önlemek için Ülkelere Tavsiyeler Paylaşıldı

21 günden uzun süredir bir maymun çiçeği vakası tespit etmeyen ülkelerin yapması gereken şeyler de açıklandı.

Ülkelerin bulaşmayı durdurmak için sağlık ve çok sektörlü koordinasyon mekanizmalarını etkinleştirmeleri, maymun çiçeği ile uyumlu hastalıklar için güvenilir, uygun maliyetli ve doğru teşhis testlerine erişim dahil olmak üzere epidemiyolojik hastalık sürveyansının kurulması istendi.

Maymun çiçeği ve yüksek enfeksiyon riski altında olabilecek topluluklar veya potansiyel bulaşma hakkında güvenilir ve gerçeğe dayalı bilgilerin sağlanmasını artırmak için önemli topluluk temelli grupları, cinsel sağlık ve sivil toplum ağlarının devreye sokulması gerektiği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.