Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Koca Maymun Çiçeği Vaka Sayısının Arttığını Duyurdu

Sağlık Bakanı, maymun çiçeği ve Covid-19 ile ilgili güncel bilgileri paylaşırken Sağlık Reformu hakkında açıklama yaptı.
Bakan Koca Maymun Çiçeği Vaka Sayısının Arttığını Duyurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine Toplantısı sonrası maymun çiçeği hastalığına dair açıklamada bulundu. Türkiye için korkulacak bir hastalığın olmadığını, pandemi ya da endemi gibi bir sorun yaratmayacağını belirtti.

Türkiye’de maymun çiçeği virüsü görülen kişi sayısının 11’e çıktığını açıkladı.

Bakan, toplantı sonrasında koronavirüs ile ilgili son gelişmeleri paylaştı. Şuan yaklaşık 10 bin vakanın olduğunu söyledi. Kasım-Aralık ayında yeniden artış olabileceğini ve hastalığın mevsimsel grip gibi olacağını ifade etti. Aşıda hatırlatma dozunun ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Salgın nedeniyle yeni eğitim döneminde aksamaların gerçekleşmeyeceğini söyledi.

Beyaz Reform ile Adaletin ve Emeğin Karşılığı Alınacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Kabine Toplantısı sonrasında sağlık alanında alınan yeni kararları açıkladı. Sağlık kuruluşlarındaki uzman hekimlerin hastalara daha fazla vakit ayırabilmesi için 85 bin yardımcı personel kadrosunun açıldığını duyurdu.

GCM Yatırım Banner

Bakan Koca ise konuyla ilgili sağlıkta Beyaz Reform’a 85 bin yeni çalışma arkadaşının destek kuvvet sağlanacağını ve bu kadronun görülmemiş büyüklükte olacağını belirtti. Bu sayısının bazı ülkelerin nüfusundan bile fazla olduğunu dile getirdi.

Sağlık Bakanı, “Beyaz Reform” ile adaletin ve emeğin karşılığının olduğu bir dönemin başladığına değindi.

Reform kapsamında hedefin yıl sonuna kadar her polikliniğe bir sekreter sağlamak olduğunu söyledi. Böylece hekimlerin daha çok hastalarına odaklanacağını ifade etti. Mesai sonrası çalışmanın teşvik edileceğini ve randevu dahil olmak üzere birçok sorunun çözüleceğinin altını çizdi.

Bu gelişmelerin öncesinde Sağlık Bakanı Türkiye’de ilk maymun çiçeği vakasının Haziran ayının sonlarında tespit edildiğini açıklamıştı. Sonrasında vaka sayısının arttığını belirterek 5 kişiye çıktığını duyurmuştu.

Küresel çapta etkili olan maymun çiçeği ile ilgili en son bilgi Güney Asya ülkesi Endonezya’dan gelmişti. İlk vakanın tespit edildiğini paylaşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın