Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avusturalya İlan Etti: Maymun Çiçeği Ulusal Bulaşıcı Hastalık!

Avusturalya’nın Baş Sağlık Görevlisi ülkede vakaların arttığını, maymun çiçeği hastalığının ulusal bir öneme sahip olduğunu söyledi. İşte detaylar;
Avusturalya İlan Etti: Maymun Çiçeği Ulusal Bulaşıcı Hastalık!
HABER GİRİŞ

Avustralya Hükümeti Baş Tıbbi Görevlisi Profesör Paul Kelly’den bugün, maymun çiçeği hastalığını Ulusal Öneme Sahip Bulaşıcı Hastalık Olayı ilan eden bir açıklama geldi.

Bu kararın Avustralya Sağlık Koruma Ana Komitesi ile istişare edilerek Acil Müdahale Planı kapsamında alındığı duyuruldu.

Maymun Çiçeğinin Bulaşıcılığı Covid-19’a göre Çok Az!

Paul Kelly maymun çiçeği hastalığının, COVID-19’dan çok daha az zararlı olduğunu ve mevcut salgın sırasında virüsün endemik olduğu ülkeler dışında herhangi bir ölüm bildirilmediğini açıkladı.

Hastalığın bulaşıcılığının Covid-19’a göre çok az olduğu eklendi. Döküntü ve grip benzeri semptomlarının hafif ve çoğu durumda özel tedavilere gerek kalmadan iki ile dört hafta içinde kendiliğinden düzelebildiği vurgulandı.

Açıklamada Avustralya’daki çoğu vakanın, 21-40 yaş arasındaki kişilerde olduğu belirtildi. Ülke uluslararası alandaki deneyimlerine göre çoğu vakanın gey ve biseksüel erkekler arasında görüldüğünün altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Hastalık Bugüne Kadar 71 Ülkede 20 Bin 311 Kişide Tespit Edildi!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından bildirilen 1 Ocak-28 Temmuz 2022 tarihleri arasında Avustralya dahil 71 ülkede maymun çiçeği vakasının tespit edildiği söylendi.

Bildirilen ve bildirilmeyen toplam maymun çiçeği vakasının tahmini 20 bin 311 kişide görüldüğü açıklandı. Avustralya’da ise çoğunluğu iade edilen uluslararası yolcular arasında 44 vakanın görüldüğü söylendi.

Profesör Paul Kelly hastalığın cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olarak kabul edilmese de cinsel ilişki sırasında enfekte olmuş bir kişiyle fiziksel temasın önemli bir bulaşma riski taşıdığını vurguladı.

Hastalığın sarılma, öpüşme ve cinsel aktiviteler gibi yakın fiziksel temaslar ile enfeksiyon riski taşıdığını ve bulaştığını aktardı.

Belirtileri ve Etkileri Değişkenlik Gösteriyor!

Döküntünün genellikle avuç içleri ve ayak tabanlarında olmak üzere vücudun diğer bölgelerine yayılmadan önce yüzde oluştuğu belirtildi. Ancak bu salgından etkilenen kişilerin genital ve perianal bölgelerinde de hastalığın görüldüğü iletildi.

Döküntünün kişiden kişiye değişebileceği gibi sivilce, su toplaması veya yara görünümü de alabileceği bildirildi. Grip benzeri semptomların genellikle ateş, titreme, vücut ağrıları, baş ağrıları, şişmiş lenf düğümleri ve yorgunluğu içerdiği vurgulandı.

Avustralya Bağışıklama Teknik Danışma Grubu, ülkede maymun çiçeğinin önlenmesi için klinik kılavuzun güncellendiğini bildirdi.

Ülkede kullanıma sunulacak olan üçüncü nesil aşının tedarikine hazırlanmak için çalışmaların yapılacağını aktardı.

Bu açıklamanın Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 70’ten fazla ülkede görülen ve binlerce kişide tespit edilen maymun çiçeği için küresel acil durum ilan etmesinin ardından geldiği söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.