Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Macron’un Türkiye Eleştirisi: Putin’le Görüşen Tek Güç Olmamalı

Fransa lideri Macron, Rusya-Ukrayna çatışmasında Türkiye’nin oynağı rolü eleştirerek, Rusya ile görüşen tek dünya gücü olmasını sorguladı. Detaylar haberde...
Macron’un Türkiye Eleştirisi: Putin’le Görüşen Tek Güç Olmamalı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’daki Elysee Sarayı’nda Rusya-Ukrayna krizi ve bu gerilimde Türkiye’nin izlediği politika hakkında değerlendirmelerde bulundu. Şubat ayında Ukrayna topraklarının ilhakından sonra Rusya ile ters düşmek yerine diyalog kurma taraftarı olan Macron, görüşünü yineledi.

Konuşmasında, Moskova ile diyalog yürütme politikasını savundu. Türkiye’nin ise Moskova ile konuşan tek güç olmaması gerektiği eleştirinde bulundu. Müzakere edilmiş bir barış için şimdiden hazırlıkların başlatılması gerektiğini vurguladı.

“Türkiye’nin Rusya ile Konuşmaya Devam Eden Tek Dünya Gücü Olmasını Kim İster?”

Fransa lideri, Putin ile diyaloğu kesmeyen Erdoğan yönetiminin tavrını iyi karşılamadı. Macron, “Türkiye’nin Rusya ile konuşmaya devam eden tek dünya gücü olmasını kim ister?” dedi.

“Bizi güçsüz bırakacak hiçbir sahte ahlaka boyun eğmemeliyiz” diyen Macron konuşmasının devamında, “Bir diplomatın görevi herkesle, özellikle de aynı fikirde olmadığımız insanlarla konuşmaktır. Dolayısıyla müttefiklerimizle koordineli olarak bunu yapmaya devam edeceğiz” şeklinde ifadede bulundu.

“Barış için Zamanlama ve Şartlar Ukrayna’ya Kaldı”

Macron, müzakere edilmiş bir barış için zamanlama ve şartlar konusunda karar vermenin Kiev’e kaldığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

“Uzun bir savaşa hazırlanmalıyız. Gerginliği önlemeli ve barışı hazırlamalıyız” diyerek, Rusya dahil tüm taraflarla konuşacağını ve herkesin de bu tavrı göstermesini belirtti.

“Avrupa’nın Bölünmesi Rusya’nın Amaçlarından Biriydi”

En başından beri savaş istemediklerini yineleyen Macron, “Ancak Rusya’nın toprak kazanarak ve aynı zamanda uluslararası düzenin yenilgisini ve bir saldırı temelinde değerlerimizi göstererek bu savaşı askeri olarak kazanmasına izin veremeyiz” dedi.

Avrupa Birliği’nin (AB) birliği sürdürmesi gerektiği konusunda da uyarılarını sürdürerek, Avrupa’nın bu savaşla bölünmesine izin verilmemesi gerektiğini savundu.

Macron, “Avrupa birliği anahtardır. Avrupa’nın bölünmesi Rusya’nın savaştaki amaçlarından biriydi” dedi.

Erdoğan: Diğer Ülkeler Tereddütteyken Krizi Fırsata Çevirdik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen gün yaptığı konuşmada, son dönemde yaşanan askeri gerilimlerde Türkiye’nin krizi fırsata çevirdiğini söylemişti. Gelişmiş ülkelerin tereddüt ve yalpalama içinde olduğunu ifade etmişti.

Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye’nin aldığı role atıf yaparak; “Terörle mücadeledeki tecrübelerini, savunma sanayisi ürünlerini dostlarıyla paylaşan Türkiye’nin cömertliği, pek çok yerde oyun değiştirici işlev görmüştür” demişti.

Erdoğan ve Putin Arasında Arabuluculuk Rolü Çatışması

Erdoğan’ın dış siyasetteki hamlelerini bir nevi rol çalma olarak gördüğü izlenimi veren Macron, Şubat ayından bu yana Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile çoğu kez görüşmüştü.

Erdoğan ile ilişkilerinde ılımlı yaklaşım sergilemeyen Macron, Putin’in yanı sıra Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile de yüz yüze görüşerek arabulucu rolü oynamaya çalışmıştı.

Ancak bu rolü üstlenmek için Erdoğan da hamlelerini sürdürmüş, Putin ile Ağustos ayının başında Soçi’de, sonraki hafta ise Zelenski ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Ukrayna’daki üçlü zirvede görüşmüştü.

AB tarafı tahıl koridoru anlaşmasında Türkiye’nin çabalarını takdir etmiş, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, tahıl engelinin Türkiye sayesinde kalktığını savunmuştu.

Her iki liderle de resim veren Erdoğan için gelişmeler istediği yönde ilerlemiş, AB ile kurulan kontak Türkiye lehine işlemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın