Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Diğer Ülkeler Tereddütteyken Krizi Fırsata Çevirdik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde yaşanan askeri gerilimlerde Türkiye’nin krizi fırsata çevirdiğini, tek sorunun ekonomik meseleler olduğunu söyledi.
Erdoğan: Diğer Ülkeler Tereddütteyken Krizi Fırsata Çevirdik
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu Diploma Alma ve Sancak Devir Teslim Töreni’ne katıldı. Törende konuşma yapan Erdoğan, Türk ordusunun bölgesel tehditler ve terör örgütlerinin yanı sıra içeriye sızmaya çalışan sinsi yapıların tahribatlarıyla da mücadele etmek zorunda kaldığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı, her dönemde farklı yapıların ortaya çıktığını, son örneğin ise FETÖ olduğunu söyledi. 15 Temmuz darbe girişiminden 40 gün sonra başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı ile bir başka terör örgütü DEAŞ’a da ciddi bir darbe vurulduğunu hatırlatarak;

“Ardından Zeytin Dalı, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı Harekatları ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ülkemizin çıkarlarını koruma ve bölgesinde huzuru sağlama konusundaki gücünü tüm dünyaya gösterdik” dedi.

“Krizleri Fırsata Dönüştürme Kabiliyetimiz En Yüksek Seviyede”

Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye’nin aldığı role atıfta bulunarak; “Terörle mücadeledeki tecrübelerini, savunma sanayisi ürünlerini dostlarıyla paylaşan Türkiye’nin cömertliği, pek çok yerde oyun değiştirici işlev görmüştür” dedi.

“Krizleri fırsata dönüştürme kabiliyetimiz en yüksek seviyede” diyen Erdoğan, gelişmiş ülkelerin bu konuda tereddüt ve yalpalama içinde olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin son dönemde geldiği nokta hakkında, “Tehditleri kaynağında engelleme stratejisine geçerek artık geriden gelen değil, ön alan bir ülke haline geldik” yorumu yaptı.

“En Büyük Sıkıntı Hayat Pahalılığı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin önündeki en büyük sıkıntının hayat pahalılığı olduğunu dile getirdi.

Beklenmedik birtakım gelişmelerin uygulanan programların sonuçlanma süresini uzattığını ifade etti. Erdoğan, “Bütün bu meseleleri geride bıraktık. Her şeyde olduğu gibi bunda da bir hayır vardır diyoruz” dedi.

Ekonomideki darboğazın çözümü için yılbaşına işaret eden Cumhurbaşkanı, “Yılbaşından itibaren hedeflerimizin somut neticelerini almaya başlayacağız” şeklinde konuştu.

“İçinde Yer Aldığımız İttifaklarla Bağımızı Koruyoruz”

Erdoğan konuşmasında, NATO ve Avrupa Birliği (AB) başta olmak üzere ittifaklarla bağın korunduğu mesajını verdi.

Müttefik ülkelerin ise Türkiye’ye dönük düşmanca tavırlarının olduğunu söyleyerek; “İlişkilerimizin toplamındaki kâr ve zarar hanesine bakarak hareket ediyoruz” dedi. Erdoğan’ın dış politikaya ilişkin açıklamaları şöyle:

“Bir yandan da ihtiyaçlarımıza uygun yeni ortaklıklar kurmayı ihmal etmiyoruz. Gönlümüzü ve kollarımızı bize bu şekilde yaklaşan herkese açık tuttuk. Aksi yönde hareket edenlere sabırla, anlayışla yaklaşmayı prensip ettik.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.