Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan-Putin Görüşmesi Sona Erdi: Doğal Gaz Anlaşması

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Soçi'deki görüşmesi, sonra erdi. Görüşme sonrası ortak bildiri yayımlandı.
Erdoğan-Putin Görüşmesi Sona Erdi: Doğal Gaz Anlaşması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in Soçi’de gerçekleşen görüşmesi sonrası ortak bildiri yayımlandı. Açıklamada, Suriye’de tüm terör örgütlerine karşı mücadelede dayanışma ve eşgüdüm içinde hareket etme kararlılığı vurgusu öne çıktı.

Yaklaşık dört saat süren görüşmede, Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinin gündeminde yer alan konulara değinildi. İki ülke arasındaki ticaret hacminin hedefler doğrultusunda artırılması, ekonomi ve enerji alanlarında iki ülkenin birbirlerinden beklentilerinin karşılanması, iş birliğinin güçlendirilmesi yönünde somut adımlar atılması üzerinde mutabık kalındığı bildirildi.

İki liderin görüşmesinde Türkiye’ye doğal gaz tedarikinin de konuşulduğu belirtildi. Rusya Başbakan Yardımcısı Novak ise “Erdoğan ve Putin gaz ödemelerinin kısmen Rus rublesi ile yapılması konusunda anlaştı” ifadelerini kullandı.

Tahıl Koridoru ve Suriye Konusu

Erdoğan ve Putin’in Ukrayna limanlarından tahıl ve gıda ürünlerinin emniyetli taşınmasına yönelik sağlanan anlaşmada, iki ülke arasındaki yapıcı ilişkilerin rol oynadığı kaydedildi.

Rusya’nın tahıl, gübre ve gübre üretimi için gerekli hammaddenin kesintisiz ihracı dahil, İstanbul mutabakatının lafzı ve ruhuna uygun şekilde tam olarak uygulanması lazım geldiğinin altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Görüşmede Suriye’deki son gelişmelerin değerlendirildiği belirtilirken, ülkede kalıcı çözüm için siyasi sürecin ilerletilmesinin öneminin altı çizildi. Liderler, Suriye’de tüm terör örgütlerine karşı mücadelede dayanışma ve eşgüdüm içinde hareket etme kararlılıklarını teyit etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın