Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’den Türkiye’ye Olumlu Mesaj: Sayesinde Tahıl Engeli Kalktı

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, tahıl engelinin Türkiye sayesinde kalktığını savundu. Ukrayna işgali ve İran nükleer anlaşması hakkında da açıklamalarda bulundu.
AB’den Türkiye’ye Olumlu Mesaj: Sayesinde Tahıl Engeli Kalktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İspanya’da düzenlenen Avrupa’nın geleceği konulu seminere katıldı. Seminerde Türkiye hakkında olumlu mesajlar verdi.

Borrell, düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna’dan tahıl çıkışının Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye’nin girişimleriyle başladığının altını çizerek şöyle konuştu:

“Ukrayna’daki tahıl engeli BM ve Türkiye’nin sayesinde kaldırılıyor. Bunun normalleşmesini umuyoruz. Çünkü bahsettiğimiz tahıl 20 milyon ton. Eğer dünyada 20 milyon ton tahıl, ayçiçeği bloke edilmişse bu bazılarının yemek yiyemeyeceği anlamına gelir.”

“Yaptırımları Kaldırma ya da Ukrayna’ya Yardımı Kesme Çağrıları Alıyoruz”

AB Yüksek Temsilcisi, Rusya’nın Ukrayna topraklarını ilhakıyla 10 milyon Ukraynalının ülkesini terk etmek zorunda kaldığına dikkat çekti.

İş dünyasından kendilerine sürekli ‘savaşı durdurun’ çağrısı yapıldığını kaydederek, kimilerinin ‘Rusya’ya karşı ambargoları kaldırın ya da Ukrayna’ya askeri yardımı bırakın’ demeye başladığını paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Eylül ayında AB dışişleri bakanları toplantısının olduğunu hatırlatarak, “Neler konuşulacağını göreceğiz” dedi.

“Tüm AB Ülkelerinin Gaz Tüketimini Düşürmesi Gerek”

Yaptırım uygulanan Rusya’nın doğal gaz arzında kesintiye gitmesi ihtimaline karşı AB’nin gerekli önlemleri aldığını söyledi.

Gaz stokunun yüzde 70’in üzerinde olduğu bilgisini paylaşan Borrell, “Kışa, gaz stokumuz iyi bir şekilde giriyoruz ama bu tüketim seviyesini aynı şekilde tutacağız anlamına gelmez. Tüm AB ülkelerinin gaz tüketimini düşürme vaadini yerine getirmesi gerekiyor” şeklinde açıklama yaptı.

“Avrupa’da Yeni Araba Almak İsteyen Biri 1 Yıl Bekliyor Şaka Gibi!”

Borrell, pandeminin hemen ardından yaşanan savaş geriliminin enflasyon sorununu doğurduğuna değindi.

Finansman, gıda, enerji gibi sorunların bir kısmının kısa zamanda çözümsüz kalacağını söyleyerek; “Belki şaka gibi ama Avrupa’da yeni araba almak isteyen bir kişinin 1 yıl beklemesi gerekiyor” dedi.

“İran’ın Nükleer Anlaşma için Yanıtı Mantıklı”

AB yetkilisi, açıklamalarında İran nükleer anlaşmasına da yer verdi. İran, geçtiğimiz hafta İran nükleer anlaşması olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın (JCPOA) taslağı için değerlendirme yanıtını Borrell’a iletmişti.

Borrell bugün yaptığı basın açıklamasında İran’ın verdiği cevabı mantıklı bulduğunu açıkladı. Gelecek haftaya kadar ise ABD tarafından olumlu bir yanıt beklediklerini paylaştı.

Borrell’ın açıklaması şöyle: “Ben, İran’ın verdiği cevabı mantıklı olarak değerlendiriyorum. Bu, ABD’ye de iletildi ama henüz resmi bir cevap verilmedi. Vereceği cevabın müzakerelerin sonlandırılmasına imkan vermesini umuyoruz. Beklentim bu yönde ama garanti veremem.”

“ABD’den Hafta Sonuna Kadar Yanıt Bekliyoruz”

ABD’nin yanıtını geçen hafta ulaştırması gerektiğini belirten AB yetkilisi, bu hafta sonuna kadar ABD’den yanıt beklediklerini vurguladı.

AB Yüksek Temsilcisi, “Eğer bu anlaşmayı tekrar yapabilirsek dünya çok daha güvenli bir yer olur. Unutmayın ki bu anlaşma eski ABD Başkanı Trump’ın tek taraflı olarak terk etmesine kadar iyi çalışıyordu. İran bu anlaşmaya uyuyordu. Şimdi hem İran’ın hem de diğerlerinin uyması gerekiyor” şeklinde ifadede bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın