Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Piyasalarda Haftalık Sınav: Faiz Kararları Gündemde!

Küresel piyasalarda merkez bankalarının faiz kararlarına odaklanılırken, FED'in 20 Mart'taki kararı ve Avrupa'daki enflasyon verileri izleniyor. Detaylar haberde;
Küresel Piyasalarda Haftalık Sınav: Faiz Kararları Gündemde!
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz indirimlerine ne zaman başlayacağına ilişkin belirsizliklerle karışık bir seyir izledi. Yatırımcılar, gelecek hafta FED’in açıklayacağı faiz kararını beklerken, piyasalarda dikkatler bu önemli gelişmeye çevrildi.

Dünya ekonomisi üzerinde FED’in faiz politikasındaki değişimler büyük bir etkiye sahip. Politikaya ilişkin belirsizlikler ise yatırımcıların risk algısını artırıyor.

Aynı zamanda 18 Mart ile başlayan haftada Avrupa’da açıklanacak enflasyon verileri ve İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararı da piyasalarda önemli bir gündem maddesi olarak öne çıkıyor.

Yurt içindeyse gözler Perşembe günü açıklanacak olan faiz kararına çevrildi. Ekonomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 45,00’te sabit bırakmasını bekliyor.

1-) Türkiye Konut Fiyat Endeksi

Küresel piyasalarda 18 Mart Pazartesi günü Euro Bölgesi’nin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) rakamları duyurulacak. Ayrıca Pazartesi bölgede Ocak ayına ilişkin ticaret dengesi rakamları belli olacak.

GCM Yatırım Banner

Yurt içindeyse 18 Mart Pazartesi günü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından Ocak ayına ilişkin Kısa Vadeli Dış Borç İstatistikleri yayımlanacak. Geçen ay açıklanan Aralık 2023 raporunda dış borç stoku 2022 sonuna kıyasla yüzde 17,2 oranında artarak 174,4 milyar dolara yükselmişti.

Merkez Bankası Pazartesi günü Ocak 2024 dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi verilerini bildirecek. Konut fiyat endeksi Aralık 2023’te aylık bazda yüzde 1,1, yıllık bazda ise yüzde 75,5 artmıştı. Reel olarak ise yüzde 7,1 oranında yükselmişti.

2-) ABD Konut Başlangıçları

Küresel piyasalarda 19 Mart Salı günü ABD’de inşaat izinleri ile konut başlangıçları raporları takip edilecek.

Euro Bölgesi’nde ise Salı günü ZEW ekonomik güven endeksi verileri yayımlanacak.

Yurt içindeyse Salı günü Merkez Bankası tarafından Ocak 2024 dönemine ilişkin Uluslararası Yatırım Pozisyonu verileri duyurulacak. Geçen ay açıklanan Aralık raporunda Türkiye’nin yurt dışı varlıkları ile yurt dışına olan yükümlülüklerinin farkı olarak tanımlanan net uluslararası yatırım pozisyonu açığı 285,2 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

3-) ABD Faiz Kararı

Küresel piyasalarda 20 Mart Çarşamba günü Amerika Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararı açıklanacak. FED, 2024 yılının ilk faiz kararını 31 Ocak’ta açıklayarak yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutmuştu.

Faiz kararını takiben FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları piyasalar tarafından yakından takip edilecek.

Euro Bölgesi’nde ise Çarşamba günü ekonomik güven endeksi verileri yayımlanacak.

Yurt içindeyse 20 Mart Çarşamba günü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Mart 2024 dönemi Tüketici Güven Endeksi verileri paylaşılacak. Geçen ay açıklanan raporda tüketici güven endeksinin Şubat ayında yüzde 1,3 azalarak 79,3’e gerilediği kaydedilmişti.

TÜİK Çarşamba günü Şubat 2024 dönemine ilişkin Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) verileri duyurulacak. Geçen ay açıklanan Ocak raporunda yurt dışı üretici enflasyonu aylık yüzde 4,57, yıllık yüzde 59,27 yükselmişti.

4-) TCMB Faiz Kararı

Küresel piyasalarda 21 Mart Perşembe günü ABD’de haftalık işsizlik başvuruları ile imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) raporları takip edilecek.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) ise Perşembe günü faiz kararını duyuracak. Banka Şubat ayında faiz oranını piyasa beklentileri ile paralel olarak yüzde 5,25 seviyesinde sabit bırakmıştı.

Yurt içindeyse Merkez Bankası Mart ayına ilişkin faiz kararını açıklayacak. Geçen ay TCMB Başkanı Fatih Karahan’ın önderliğinde gerçekleşen toplantıda bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını beklentiler çerçevesinde yüzde 45 seviyesinde sabit tutulmuştu.

5-) Türkiye Dış Ticaret Endeksleri

Küresel piyasalarda 22 Mart Cuma Günü günü Almanya’da Ifo iş dünyası güven endeksi verileri takip edilecek.

Yurt içindeyse 22 Mart Cuma günü TÜİK tarafından Ocak 2024 dönemine ilişkin Dış Ticaret Endeksleri verileri yayımlanacak. Geçen ay açıklanan Aralık 2023 raporunda ihracat birim değer endeksi yıllık bazda yüzde 1,2 azalırken, endeks bir önceki yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütünde yüzde 2,9 yükselmişti.

TÜİK Cuma günü imalat sanayi kapasite kullanım oranı ile iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi verilerini bildirecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın