Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Kritik Faiz Kararını Açıkladı! Şubat Hamlesi Ne Oldu?

Merkez Bankası, 2024’ün Şubat ayına yönelik faiz kararını açıkladı. TCMB’nin karar metninde hangi mesajlar verildi? Faizde beklentiler gerçekleşti mi? İşte detaylar;
TCMB Kritik Faiz Kararını Açıkladı! Şubat Hamlesi Ne Oldu?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yurt içi piyasaların nefesini tutarak beklediği kritik kararı açıkladı. Banka, yeni Başkanı Fatih Karahan ile gerçekleştirilen ilk faiz toplantısında bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını beklentiler çerçevesinde yüzde 45 seviyesinde sabit tuttu.

Yurt içinde birçok uzman ve kurum, politika faizinin yüzde 45 seviyesinde bırakılacağına kesin gözüyle bakıyordu. TCMB, politika faizinde 2023 Haziran’da 650 baz puan, Temmuz’da 250 baz puan, Ağustos’ta 750 baz puan, Eylül-Ekim ve Kasım’da 500’er baz puan, Aralık’ta 250 baz puan ve 2024’ün Ocak ayında 250 baz puanlık artış yaptı.

Bloomberg HT’nin 25 kurum ile gerçekleştirdiği ankette kurumların tamamı ve Reuters’in anketine katılan 11 ekonomist politika faizinin sabit tutulacağını düşünüyordu. Fakat Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), faiz konusunda diğer kurumlardan ayrıştı. TEPAV, 250 baz puanlık artışın daha uygun olacağını aktarmıştı.

Karar Metni

  • TCMB tarafından paylaşılan karar metninde Ocak ayında aylık enflasyonun ana eğiliminin yılın ilk ayına özgü zamana bağlı fiyat ve güncellemeleri sonucunda, enflasyon tahmin patikasında öngörülen şekilde yükseldiği ve manşet enflasyonun sınırlı bir artış kaydettiği belirtildi. Yakın döneme ilişkin göstergelerin yurt içi talepteki dengelenmenin sürdüğüne işaret ettiği aktarıldı.
  • Hizmet fiyatlarındaki katılığın jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyon baskılarını canlı tuttuğu ifade edildi.
  • Para politikasındaki kararlı duruşun dezenflasyonun ana unsurlarından olan Türk lirası reel değerleme sürecine katkı vermeyi sürdüreceği kaydedildi.
  • Politika faizinin mevcut seviyesinin aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentilerinin öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sürdürüleceği değerlendirildi.
  • Kredi büyümesi ve mevduat faizinde öngörülenin dışına gelişmeler olması halinde parasal aktarım mekanizmasının destekleneceği bildirildi.
  • Kurulun politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyeceğini belirtti.

TCMB, 2024’te enflasyonun kademeli olarak yüzde 36 düzeyine gerileyeceğini, ardından 2025’te yüzde 14’e düşeceğini öngörüyor.

Yeni Başkan Karahan’ın İlk Toplantısı

2 Şubat tarihinde Hafize Gaye Erkan, kendisine yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlendiğini belirterek TCMB Başkanlığı görevinden istifa etmişti. Bu gelişme, piyasalarda kısa süreli bir tedirginliğe yol açsa da Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in sosyal medya hesabı üzerinden ekonomi programının kesintisiz ve kararlılıkla devam edeceğini vurgulaması ve ilerleyen saatlerde göreve Fatih Karahan’ın gelmesi tansiyonun azalmasını sağladı.

GCM Yatırım Banner

Piyasalarda Son Durum

Dolar/TL 31 seviyesinde yatay seyrediyor.

Euro/TL yüzde 0,5 artışla 33,72’ye yükseldi.

Gram altın yüzde 0,15 artışla 2021 TL’ye çıkarak rekor tazeledi.

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi yüzde 0,7 artışla 9380 puanda

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.