Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erkan’dan Şok Açıklama: Görevimden Affımı Talep Ediyorum!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı, geçtiğimiz dakikalarda oldukça dikkat çeken bir açıklama yaptı. Erkan, görevinden affını talep etti. İşte detaylar;
Erkan’dan Şok Açıklama: Görevimden Affımı Talep Ediyorum!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, 2 Şubat tarihinde sosyal medya hesabı üzerinden şok bir açıklamayla dikkatleri üzerine çekti. Erkan, görevine işaret ederek kişisel koşulları hiç önemsemeden Türkiye’ye geldiğini ve görevinin başına geçtiğini vurguladı.

Göreve ilk geldiğinde de daha yaşını doldurmamış bir evladın annesi olarak böyle yoğun bir görevi sürdürmenin zorluklarının farkında olduğunu ifade etti. Devlete ve millete hizmet edebilmek adına bugüne kadar yorulmadan gece gündüz görevinin başında yer aldığını kaydetti.

Gelinen noktada ekonomi programının meyvelerini vermeye başladığını, rezervlerdeki artışın, ekonomik veriler ile enflasyonun ana eğilimine dair göstergelerin bu başarının kanıtı olduğunu belirtti.

Son dönemde kendisine yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlendiğini söyleyen Erkan, “Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Erkan’dan Şok Açıklama: Görevimden Affımı Talep Ediyorum!Kaynak: X/Gaye Erkan

Şimdi Kayıt Olun

Erkan, TCMB’nin ilk kadın başkanı olma grubunu yaşamasına vesile olan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve yaklaşık 9 aydır bu görevi beraber sürdürdüğü, gece gündüz demeden her biri büyük bir özveriyle çalışan mesai arkadaşlarına teşekkürlerini iletti.

Amerika’da özel sektörde geçen 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübesinden sonra, evladına bırakacağı en büyük miras olan Türkiye’ye ve milletine hizmet etme imkanını, kendisine tanıyan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şükran ve minnetlerini sundu.

Mehmet Şimşek’in Açıklaması

Erkan’dan Şok Açıklama: Görevimden Affımı Talep Ediyorum!Kaynak: X/Mehmet Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Mehmet Şimşek’in basın açıklamasını vatandaşlarla paylaştı. Şimşek basın açıklamasında Erdoğan liderliğinde yürütülen ekonomi programının, kesintisiz ve kararlılıkla devam ettiğini vurguladı.

Erdoğan’ın ekonomi ekibine ve uyguladıkları programa desteğinin ve güvenin tam olduğunu kaydeden Şimşek, TCMB eski Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın aldığı kararın şahsi olduğunu belirtti. Aldığı bu kararı saygı ile karşıladığını paylaştı ve Türkiye’ye sunduğu kıymetli hizmet ve katkılarından dolayı teşekkürlerini sundu.

Kendi önerisi doğrultusunda yeni atanacak TCMB Başkanına ve ekibine başarılar dileyen Şimşek, ekip olarak güçlü işbirliği ve koordinasyon içinde fiyat istikrarı hedefine emin adımlarla ilerlemeye devam edeceklerini söyledi.

Neler Olmuştu?

Erkan’dan Şok Açıklama: Görevimden Affımı Talep Ediyorum!Kaynak: Sözcü.com.tr

Sözcü Gazetesi’nin haberine göre bir Merkez Bankası çalışanı, Hafize Gaye Erkan’nın babası Erol Erkan’ın talimatıyla işten çıkarılmıştı. Ayrıca Erol Erkan’a bir oda verildiği iddiaları ortaya atılmıştı ve bununla ilgili CİMER’e şikayette bulunulmuştu.

Erkan’ın babası Erol Erkan’a oda, koruma ve makam aracı tahsis edildiği, Erkan’ın bankada gayri resmi olarak yönetici konumuna getirilerek personelin işe alınması, çıkarılması ve tayini gibi önemli konularda yetkilendirildiği iddia edilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın