Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoE Faiz Kararını Açıkladı: Enflasyona Dikkat Çekti

İngiltere Merkez Bankası faiz kararını açıklarken, raporda üyeler arasındaki görüş farklılıkları dikkat çekti. Ayrıntılar geliyor…
BoE Faiz Kararını Açıkladı: Enflasyona Dikkat Çekti
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası (BoE) daha önceki toplantılarında artırıma gittiği faiz kararını açıkladı. Banka piyasa beklentileri ile paralel hareket etti ve faiz oranlarını yüzde 5,25 seviyesinde sabit bıraktı. Açıklamada yönetim kurulu üyeleri arasındaki görüş ayrılıkları dikkat çekti.

Para Politikası Kurulu 6′ya 3 oranında faiz oranlarının sabit tutulması yönünde oy kullanırken, iki muhalif 25 baz puanlık ilave bir artıştan yanayken, bir muhalif de çeyrek puanlık indirimden yana oy kullandı. Bu, PPK üyelerinin aynı toplantıda faiz oranlarının zıt yönlere taşınması yönünde oy kullandığı Ağustos 2008′den bu yana ilk toplantı oldu.

BoE açıklamasında, enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 hedefine döndürmek için ekonomik verilerin gerektirdiği şekilde para politikasını ayarlamaya hazır olmaya devam ettiğini belirtti.

Son zamanlarda piyasanın odak noktasının büyük kısmı, merkez bankasının faiz oranlarını mevcut 15 yılın en yüksek seviyesinden ne zaman düşürmeye başlayacağı üzerine oldu. İngiltere’de manşet enflasyon Aralık ayında alkol ve tütün fiyatlarındaki artışın etkisiyle yüzde 4 ile beklentilerin üzerine çıkarken, çekirdek TÜFE 5,1′de sabit kaldı.

Açıklamada, enerji fiyatlarının katkısı nedeniyle enflasyonun bu yılın ikinci çeyreğinde geçici olarak yüzde yüzde 2 hedefine düşmesi, üçüncü ve dördüncü çeyrekte ise yeniden yükselmesinin beklendiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

BoE: Enflasyon Yüksek Kalmaya Devam Edecek

Bankanın son raporu, manşet enflasyonun 2026 sonuna kadar yeniden hedefe dönmesinin beklenmeyeceğine işaret ediyor.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey düzenlediği basın toplantısında, “Banka personeli, yüksek faiz oranlarının GSYİH düzeyi üzerindeki en yüksek yurt içi etkisinin yaklaşık üçte ikisinin artık gerçekleştiğini ve bu oranın Kasım ayındaki yarı yarıya göre daha yüksek olduğunu tahmin ediyor” açıklamasında bulundu.

Bailey, yurt içi fiyat ve ücret artışlarının ikinci tur etkilerinin ortadan kalkmasının, ortaya çıktıklarından daha uzun süreceğini ekleyerek, arz fazlasının ortaya çıkmasına rağmen enflasyonun yüzde 2 hedeflerinin üzerinde tahmin edildiğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.