Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nefesler Tutulmuştu! FED’den 2024’ün İlk Faiz Kararı Geldi

ABD Merkez Bankası, küresel piyasaların odaklandığı önemli veriyi açıkladı. Faiz kararını kapsayan karar metninde faiz indirimine sıcak bakılmadığı sinyali verildi.
Nefesler Tutulmuştu! FED’den 2024’ün İlk Faiz Kararı Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasaların sabırsızlıkla beklediği, dünya çapında milyonlarca yatırımcının tercihlerini şekillendiren karar açıklandı. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED), 2024 yılının ilk faiz kararını açıkladı. FED, kritik toplantı sonucunda politika faizini yüzde 5,25 – 5,50 aralığında tuttu.

Söz konusu karar, piyasaların beklentisiyle paralel geldi. Banka, yüzde 2 olan enflasyon hedefine ulaşmak için karar almayı sürdürüyor. FED Başkanı Powell dahil birçok yetkili, bankanın kararlarını doğrudan etkileyen enflasyon verilerine odaklanıyor.

Karar Metni

FED tarafından paylaşılan karar metninden faiz artırımlarının sona erdiği, fakat enflasyon kontrol altına alınana kadar indirime gidilmeyeceği mesajı çıkarıldı. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), istihdam ve enflasyon hedeflerinde risklerin daha iyi dengeye geldiğini aktardı ve enflasyonun azalmasına rağmen hedef seviyeden yüksek kaldığını paylaştı.

Bankadan yetkililer enflasyonun istenilen seviyeden yüksek kaldığına işaret ederek henüz faiz indirimine sıcak bakmadıklarını kaydetti.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, 2023’ün Aralık ayına yönelik enflasyon verisini 11 Ocak tarihinde paylaşmıştı. Dünyanın en büyük ekonomisinde Aralık ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 3,4 oranında gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Öte yandan enflasyon göstergesi olarak kabul edilen kişisel tüketim giderleri (PCE) da 26 Ocak tarihinde açıklanmıştı. Ekonomik Analiz Bürosu, Aralık ayında PCE, yıllık bazda yüzde 3 olan beklentilerin altında, yüzde 2,9 olarak açıklandı.

İndirimler Ne Zaman Başlayacak?

Küresel piyasalar, FED’in 2024’ün ilk aylarında beklemede kalacağını ve özellikle enflasyon verisini izleyeceğini belirterek faiz oranlarının bir süre daha sabit kalmasını bekliyor. Bankanın ilk faiz indirimine Haziran ayında başlayacağı düşünülüyor.

Yatırım Bankası Rabobank’tan Philip Marey, bankanın Haziran ayından sonra her çeyrekte 25 baz puanlık faiz indirimi yapabileceğini öngördü.

Faiz Kararına Piyasaların Tepkisi Ne Oldu?

Amerikan dolar endeksi (DXY) yatay seyirle 103,36 düzeyinde

Ons altın yüzde 0,5 artışla 2044 dolarda

Bitcoin, yüzde 0,4 düşüşle 43 bin 267 dolarda

Dolar/TL yatay seyirle 30,34 düzeyinde

ABD 10 yıllık tahviller yüzde 1,4 düşüşle yüzde 3,97 seviyesinde bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.