Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Takip Ettiği Enflasyon Göstergesi Aralık Verisi Açıklandı

Küresel piyasaların bu hafta beklediği önemli verilerden ABD çekirdek kişisel tüketim giderleri fiyat endeksi verisi açıklandı. Detaylar geliyor...
FED’in Takip Ettiği Enflasyon Göstergesi Aralık Verisi Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’de enflasyonla mücadele sürerken, FED’in takip ettiği önemli göstergelerden biri açıklandı. Ekonomik Analiz Bürosu tarafından Aralık ayına ilişkin çekirdek kişisel tüketim giderleri (PCE) rakamları belli oldu.

Buna göre geçen yılın aralık ayında ABD’nin PCE verisi yıllık bazda yüzde 2,9 olarak gerçekleşti. Analistlerin beklentisi bu artışın yüzde 3 seviyesinde geleceği yönündeydi. Aylık bazdaki artış ise yüzde 0,2 ile beklentilerle paralel gerçekleşti.

Açıklanan veri Federal Rezerv’in faiz politikasın belirlemede büyük öneme sahip. Rakamlar enflasyonun hala yüksek olmasına rağmen düşüşe devam ettiğine dair kanıtlara katkıda bulunuyor ve muhtemelen FED’e bu yılın sonlarında faiz oranlarını düşürmeye başlaması için yeşil ışık yakıyor.

FED her fırsatta enflasyon hedefi olarak yüzde 2 seviyesine işaret ediyor. Enflasyonun FED’in hedefine yaklaşmasıyla tüketici harcamaları yüzde 0,5′lik tahmini aşarak, yüzde 0,7 arttı. Kişisel gelir artışı tahminlere uygun olarak yüzde 0,3′e geriledi.

Gıda fiyatları aylık yüzde 0,1 ve enerji malları ve hizmetleri yüzde 0,3 arttı. Beyaz eşya, bilgisayar ve taşıt gibi daha uzun ömürlü dayanıklı malların fiyatlarında yüzde 0,4 oranında düşüş kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

ABD’de Aralık ayı manşet enflasyonu yıllık bazda yüzde 3,1 olarak gerçekleşerek beklentiyi karşılamıştı. Aylık bazdaki artış ise yüzde 0,1 olarak açıklanmıştı. FED ilk toplantısını 31 Ocak tarihinde gerçekleştirecek. Piyasa beklentileri bu toplantıda faiz oranlarının sabit bırakılacağı yönünde.

FED, Mart 2022’den itibaren faiz oranlarını artırarak yüzde 5,25-5,50 aralığına taşıdı. Bu yılın ikinci yarısından itibaren faiz indirim sürecinin başlayacağı tahmin ediliyor.

Dünyanın en büyük ekonomisinde 4. çeyrek büyüme rakamları da dün açıklandı. Ekonomi faiz artışlarına rağmen yüzde 3,3 büyüdü ve yüzde 2 olan beklentiyi aştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın