Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Faiz Kararında Etkili ABD 4. Çeyrek Büyüme Verisi Açıklandı!

Amerika Birleşik Devletleri, 2023 yılı dördüncü çeyrek gayri safi yurt içi hasıla raporu yayımlandı. Veriler nasıl çıktı? Beklentileri karşıladı mı? Detaylar;
FED Faiz Kararında Etkili ABD 4. Çeyrek Büyüme Verisi Açıklandı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu hafta küresel piyasalar tarafından yakından takip edilen başlıca veriler arasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri büyüme rakamları açıklandı. Peki, 2023 yılının dördüncü çeyreğine ilişkin gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) verileri nasıl geldi, beklentileri karşıladı mı?

ABD Ekonomi Analiz Bürosu (BEA) tarafından yayımlanan rapora göre reel gayri safi yurt içi hasıla, 2023 yılının son çeyreğinde yıllık yüzde 3,3 oranında artış gösterdi.

Beklentilerin Üzerinde Büyüme Gerçekleşti

Analistlerin beklentisi, bir önceki çeyrekte kaydedilen yüzde 4,9’luk etkileyici büyümenin ardından raporun, ABD ekonomisinin yıllık yüzde 2 oranında genişlediğini göstermesi yönündeydi. Bunun, üçüncü çeyrekteki genişlemeden çok daha düşük olmasına rağmen nispeten sağlıklı bir büyüme hızında olacağı değerlendirmesi yapılmaktaydı.

Böylelikle ABD ekonomisi, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 3,3 ile beklentilerin üzerinde büyüme göstermiş oldu.

BEA’nın açıklamasında “Reel GSYİH’deki artış, tüketici harcamaları, eyalet ve yerel hükümet harcamaları, ihracat, konut dışı sabit yatırımlar, federal hükümet harcamaları, özel envanter yatırımları ile konut sabit yatırımlarındaki artışları yansıtıyor.” ifadesi kullanıldı.

GCM Yatırım Banner

Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi, önceki çeyreğin artışına ve piyasa beklentisine paralel olarak çeyrek bazında yüzde 2 arttı.

Kişisel tüketim harcamaları, üçüncü çeyrekte yıllıklandırılmış bazda yüzde 3,1 oranında artmasının ardından dördüncü çeyrekte yüzde 2,5’lik beklentiye karşın yüzde 2,8 artış gösterdi.

Toptan stoklar, yüzde 0,2’lik daralma beklentisine rağmen Aralık’ta aylık 0,4 arttı. Dayanıklı mal siparişleri bu ayda değişim göstermedi.

ABD’nin dördüncü çeyrek GSYİH verisi, beklentilerin aksine iyimser bir sürpriz oldu. Dayanıklı malların bile hava koşullarının mevcut performansı biraz etkilediği bir önceki rakamdan yukarı doğru bir revizyon görmesi dikkat çekti.

Tek hayal kırıklığı yaratan veri, hem ilk hem başvurular hem de devam eden başvurularda artış gösteren haftalık işsizlik başvuruları verileri gibi görünüyor. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre 20 Ocak’ta sona eren haftada işsizlik sigortasından yararlanmak üzere başvuruda bulunan ABD vatandaşlarının sayısı 214 bin arttı.

Veri, ülke ekonomisinin genel durumu hakkında daha fazla bilgi sunması nedeniyle yatırımcıların, ABD Merkez Bankası’nın (FED) gelecekteki politika hamlelerine yönelik beklentilerini şekillendirmesi açısından önem taşıyor.

GSYİH verileri, FED’in 2024 yılında faiz indirimlerine başlayacağı tarih konusunda belirleyici unsurlar arasında yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın