Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Politika Hamlelerini Etkileyecek ABD Verisi Açıklandı!

Amerika Birleşik Devletleri gayri safi yurt içi hasılasının üçüncü çeyreğine ilişkin nihai revizyon yayımlandı. Beklentiler karşılandı mı? Detaylar haberde;
FED’in Politika Hamlelerini Etkileyecek ABD Verisi Açıklandı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu haftanın küresel piyasalar tarafından yakından takip edilen başlıca verilerinden biri olan Amerika Birleşik Devletleri büyüme rakamları açıklandı. Peki, veriler nasıl geldi, beklentileri karşıladı mı?

ABD Ekonomi Analiz Bürosu tarafından ABD gayri safi yurt içi hasılasının üçüncü çeyreğine ilişkin nihai revizyon raporu yayımlandı. 26 Ekim ve 29 Kasım’da yayımlanan büyüme tahminlerinin ardından kurum tarafından yayınlanan son revizyona göre reel gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH), 2023’ün üçüncü çeyreğinde yıllık yüzde 4,9 oranında artış gösterdi.

Ekonomide Beklentilerin Altında Büyüme

Analistlerin beklentisi büyümenin yüzde 5,2 seviyesinde gerçekleşeceği yönündeydi. Buna göre ABD ekonomisi, bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 4,9 ile beklentilerin altında büyüdü.

Yapılan aşağı yönlü revizyona rağmen ABD ekonomisi 2021 yılının dördüncü çeyreğinden bu yana en güçlü büyümesini kaydetti. Ülke ekonomisi, 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 2,2 ve ikinci çeyreğinde ise yüzde 2,1’lik büyüme performansı sergilemişti.

Raporda, ikinci çeyreğe kıyasla, üçüncü çeyrekte reel GSYİH’de yaşanan hızlanmanın, temel olarak ihracattaki yükselişi ve tüketici harcamaları ile özel stok yatırımlarındaki hızlanmayı yansıttığı, ancak konut dışı sabit yatırımlardaki yavaşlamayla kısmen dengelendiği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Cari dolar cinsinden GSYİH’in, üçüncü çeyrekte yıllık yüzde 8,3 veya 547,1 milyar dolar artarak önceki tahmine göre 34,3 milyar dolarlık düşüşle 27,61 trilyon dolar seviyesine yükseldiği belirtildi.

Üçüncü çeyreğe ait GSYH verisindeki revizyonda tüketici harcamalarındaki aşağı yönlü revizyon özellikle etkili oldu. Büyümeye negatif etki yapan ithalat da aşağı yönlü revize edildi.

Yılın üçüncü çeyreğinde kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış yüzde 2,8’den yüzde 2,6‘ya düşürüldü.

Gıda ve enerji harcamalarının hesaplama dışı tutulduğu çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış yüzde 2,3’ten yüzde 2‘ye revize edildi.

Veri, ABD ekonomisinin genel durumu hakkında daha fazla bilgi sunması nedeniyle yatırımcıların ABD Merkez Bankası’nın (FED) gelecekteki politika hamlelerine yönelik beklentilerini şekillendirmesi açısından önem taşıyor.

GSYİH verileri, FED’in 2024 yılında faiz indirimlerine başlayacağı tarih konusunda da beklentileri şekillendirmesi bakımından yakından izleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.