Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Beklenen GSYİH Verileri Açıklandı! Beklentiyi Aştı mı?

Amerika Birleşik Devletleri gayri safi yurt içi hasılasının üçüncü çeyreğine ilişkin ilk revizyonlar yayımlandı. Detaylar haberin devamında;
ABD’de Beklenen GSYİH Verileri Açıklandı! Beklentiyi Aştı mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika Birleşik Devletleri’nde bu haftanın piyasalar tarafından yakından takip edilen başlıca verilerinden biri olan büyüme rakamları açıklandı. Peki, veriler nasıl geldi?

ABD Ekonomi Analiz Bürosu tarafından ABD gayri safi yurt içi hasılasının üçüncü çeyreğine ilişkin ilk revizyonlar yayımlandı. 26 Ekim’de yayımlanan büyüme tahmininin ardından kurum tarafından yayınlanan ikinci tahmine göre reel gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH), 2023’ün üçüncü çeyreğinde yıllık yüzde 5,2 oranında artış gösterdi.

Büyüme Verisinde Yukarı Yönlü Revize

Analistlerin beklentisi büyümenin yüzde 4,9 seviyesinde gerçekleşeceği yönündeydi. Buna göre büyüme verisi yüzde 4,9’dan yüzde 5,2’ye revize edilmiş oldu. Böylelikle yaklaşık olarak iki yılın en yüksek seviyesine ulaşıldı.

Son rakamlar bir önceki çeyrekteki yüzde 2,1 olan büyümeyi takip ederken raporda, bugün paylaşılan GSYİH tahmininin, geçen ay yayımlanan öncü tahmine kıyasla daha eksiksiz kaynak verilerine dayanmakta olduğu belirtildi.

Raporda, ülke ekonomisinin bu süreçteki büyümesinde, tüketici harcamaları, özel stok yatırımları, ihracat, eyalet ve yerel hükümet harcamaları, federal hükümet harcamaları ve konut sabit yatırımları ile konut dışı sabit yatırımlardaki artışların etkili olduğu ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Şirket yatırımlarının ve kamu harcamalarının yukarı yönlü revizyonda etkili olduğu görülürken ABD ekonomisinin yaklaşık yüzde 70’ini oluşturan tüketici harcamaları yüzde 4’ten yüzde 3,6’ya revize edildi.

Kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi yüzde 2,8 oranında olmak üzere aşağı yönde revize edilirken enerji ve gıda harcamalarının hesaplama dışında tutulduğu çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış ise yüzde 2,4’ten 2,3 seviyesine revize edildi.

ABD gayri safi yurt içi hasıla için Aralık ayında üçüncü nihai rakam paylaşılacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın