Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Beklenen Verisi Açıklandı: Ekonomi Üçüncü Çeyrekte Büyüdü mü?

ABD'de yılın üçüncü çeyreğine ilişkin büyüme rakamları açıklandı. Rakamlar ekonominin güçlü olduğunu büyümenin sürdüğünü gösteriyor.
ABD’nin Beklenen Verisi Açıklandı: Ekonomi Üçüncü Çeyrekte Büyüdü mü?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’de bu haftanın takip edilen başlıca verilerinden büyüme rakamları açıklandı. ABD Ekonomi Analiz Bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre ekonomi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 4,9 seviyesinde büyüdü. Analistlerin beklentisi büyümenin yüzde 4,3 seviyesinde büyüyeceği yönündeydi.

Son rakamlar bir önceki çeyrekteki yüzde 2,1 olan büyümeyi takip ediyor. Büyüme verisi, Federal Rezerv’in faiz politikasına rağmen ekonominin güçlü kalmaya devam ettiğini gösteriyor. FED, Mart 2022’den bu yana attığı adımlar ile faiz oranını yüzde 5,25-5,50 seviyesine çıkardı.

ABD üçüncü çeyrek büyüme rakamları
Kaynak: BEA

Açıklamada, ekonomide büyümenin, tüketici harcamaları, özel envanter yatırımları, ihracat, eyalet ve yerel hükümet harcamaları, federal hükümet harcamaları ve konut sabit yatırımlarındaki artışları yansıtmış olup, konut dışı sabit yatırımlardaki düşüşle kısmen dengelendiğine yer verildi.

Tüketici harcamalarındaki artışın, hem hizmet hem de mallardaki artışları yansıttığına yer verilen açıklamada, “Hizmetler içinde en çok katkıda bulunanlar konut ve kamu hizmetleri, sağlık hizmetleri, finansal hizmetler ve sigorta ile gıda hizmetleri ve konaklama oldu.” ifadeleri kullanıldı.

Mallar arasında, artışa en çok katkıda bulunanlar diğer dayanıksız mallar ile eğlence malları ve taşıtlar oldu. Özel stok yatırımlarındaki artış imalat ve perakende ticaretteki artışları yansıtırken, konut dışı sabit yatırımların, ekipmandaki düşüş fikri mülkiyet ürünleri ve yapılarındaki artışlarla kısmen dengelendiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon ve maaş bordroları gibi aylık verilerle karşılaştırıldığında geriye dönük oldukları için GSYİH rakamlarının önümüzdeki haftanın kararını büyük ölçüde etkilemesi pek olası görülmüyor.

Güçlü manşet GSYİH rakamları aynı zamanda tüketici ve iş dünyasının duyarlılığını da etkileyebilir. Bu da davranış ve enflasyon beklentileri üzerinde zincirleme bir etkiye sahip olabilir. FED’in gelecek haftaki toplantısında faiz oranlarında değişiklik yapması beklenmiyor.

Son rapor ön verilere dayanırken, gelecek ayın sonlarında ikinci bir tahmin ve Aralık ayında üçüncü nihai rakam yayınlanacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın