Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Haftanın Beklenen Verisi Aralık Ayı Enflasyonu Açıklandı

Küresel piyasalar tarafından bu haftanın başlıca beklenen verilerinden biri olan ABD Aralık ayı enflasyon rakamları açıklandı. Ayrıntılar geliyor...
ABD’de Haftanın Beklenen Verisi Aralık Ayı Enflasyonu Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Global piyasalar bu hafta ABD’de açıklanacak Aralık Ayı enflasyon rakamlarına odaklanmıştı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından 2023’ün son ayına ilişkin enflasyon raporu açıklandı. Dünyanın en büyük ekonomisinde Aralık ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 3,4 olarak gerçekleşti ve beklentiyi aştı.

Beklenti enflasyonun yüzde 3,2 seviyesinde geleceği yönündeydi. Aylık bazdaki enflasyon artışı ise yüzde 0,3 seviyesinde oldu. Ekonomistlerin beklentisi yüzde 0,2 olarak gerçekleşmişti. Son rakamlar Kasım ayındaki yüzde 3,1 yıllık ve yüzde 0,1’lik aylık artışları takip ediyor.

Değişken gıda ve enerji fiyatları hariç, çekirdek enflasyon sırasıyla yüzde 0,3 ve yüzde 3,8 olan tahminlere kıyasla ay için yüzde 0,3 ve bir yıl öncesine göre yüzde 3,9 arttı. Çekirdek enflasyon Kasım’da yüzde 4 olarak gerçekleşmişti.

Enflasyon raporu, FED’in 31 Ocak tarihinde gerçekleştireceği faiz toplantısı için önem arz ediyor. FED’in bu toplantıda faiz oranlarını sabit bırakması bekleniyor.

Artışın büyük kısmı artan barınma maliyetlerinden kaynaklandı. Bu kategori ay için yüzde 0,5 artış gösterdi ve çekirdek enflasyondaki artışının yarısından fazlasını oluşturdu. Yıllık bazda barınma maliyetleri yüzde 6,2 oranında yani enflasyondaki artışın yaklaşık üçte ikisi kadar arttı.

GCM Yatırım Banner

FED yetkilileri, yenilenen kira kontratlarının düşük kiraları yansıtması nedeniyle büyük ölçüde barınma maliyetlerinin bu yılın devamında düşmesini bekliyor. Gıda fiyatları Aralık ayında yüzde 0,2 artarken, enerji fiyatları yüzde 0,4 artış kaydetti. Benzin fiyatları ise yüzde 0,2 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.