Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Intel, Bitcoin Madencilerini İlgilendiren Çip Kararı Aldı

Teknoloji devi Intel, Bitcoin madencileri için çip üretimini durduracağını açıkladı. Detaylar şöyle…
Intel, Bitcoin Madencilerini İlgilendiren Çip Kararı Aldı
HABER GİRİŞ

Dünyanın önde gelen çip üreticilerinden Intel, Bitcoin madencilerini ilgilendiren bir karar aldı. Şirket madencilik için kullanılan çip üretimini sonlandıracağını açıkladı. Bir Intel sözcüsü, “IDM 2.0’a yaptığımız yatırımlara öncelik verdiğimiz için müşterilerimizi desteklemeye devam ederken Intel Blockscale 1000 Serisi ASIC’nin kullanım ömrünü doldurduk”açıklamasında bulundu.

Şirketin web sitesinde yer alan bir belgeye göre 20 Ekim’den sonra sipariş alınmayacak ve son ürün en geç 20 Nisan 2024’te sevk edilecek. Intel yaklaşık bir yıl önce, Blocksale olarak adlandırılan çipler için ilk müşterilerinin Argo Blockchain, Block, Griid Infrastructure ve Hive Blockchain olmasıyla Bitcoin madenciliğine adım attı.

Intel’in yongaları, Bitmain ve MicroBT’nin hakim olduğu pazarda etkili bir yükseliş kaydetti. Sözcü, Intel’in yeni bir proje bulup bulamayacağı sorulduğunda, şirketin pazar fırsatlarını izlemeye devam ettiğini söyledi.

Intel’in son hamlesi, maliyet düşürme planlarının hemen ardından geldi. Şirket geçen hafta sunucu oluşturma işini sattı, ağ anahtarı işini kapattı. 5G modem operasyonları sonlandırıldı.

Intel CEO’su Pat Gelsinger, Şubat ayında yüzde 25 oranında maaş kesintisi yapmıştı. Şirketin 2026 yılına kadar maliyet azaltma girişimleri ve çeşitli kazanımlar nedeniyle 10 milyar dolarlık maliyet düşüşü planladığı ifade edilmişti.

GCM Yatırım Banner

Intel’in uzak mesafelere yayılmış işlerinde daha fazla kesinti yapmaya devam edip etmeyeceği belli değil. Şirketin on yıllardır en kötü pazar koşullarından bazılarını atlatırken temel yetkinliklerine odaklanmayı artırmak için zayıflamaya kararlı olduğu belirtiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.